Sport.pl

Lekkoatletyczne MŚ. Tyson Gay przyłapany na dopingu

Jeden z najszybszych sprinterów na świecie Tyson Gay oblał test antydopingowy. - Zaufałem niewłaściwej osobie. Nigdy sam bym świadomie nie wziął dopingu - mówił łamiącym się głosem Gay. Na razie nie wiadomo, jakiej zakazanej substancji używał, ale na pewno nie wystartuje w sierpniowych mistrzostwach świata w lekkiej atletyce.
Wygraj Ligę! Kupisz Saganowskiego czy Ślusarskiego? »

Gay sam poinformował o pozytywnym wyniku testu antydopingowego podczas telekonferencji. Próbkę badała amerykańska agencja antydopingowa USADA po zawodach rozgrywanych 16 maja. Pozytywny wynik badania oznacza, że Amerykanin nie wystąpi w mistrzostwach świata w Moskwie.

- Nie będę tworzył spiskowej teorii... Po prostu zaufałem pewnej osobie, która mnie zawiodła. Popełniłem błąd - powiedział dziennikarzom Gay. Z opisu agencji Reuters wynika, że Amerykaninowi łamał się głos. Gay miał też przyznać, że nigdy świadomie nie użył zakazanej substancji.

30-letni Gay to drugi najszybszy sprinter w historii. We wrześniu 2009 r. przebiegł 100 m w czasie 9,69. Należący do Usaina Bolta rekord świata wynosi 9,58. 21 czerwca 2013 Gay w Des Moines pokonał 100 m w 9,75, o 0,06 wolniej od rekordu życiowego i kraju, zdobywając tytuł mistrza USA. Ten rezultat otwiera obecnie tegoroczne tabele.

Z Kentucky do Osaki

Tyson Gay urodził się 9 sierpnia 1982 roku w Lexington w Kentucky. Zaczął biegać w wieku kilkunastu lat. Szerszej publiczności zaprezentował się w 2005 roku, kiedy na mistrzostwach USA zgarnął srebrny medal na 200 m - czas 20.06. Ten wynik pozwolił mu pojechać na mistrzostwa świata, które w 2005 odbyły się w Helsinkach. Zajął tam czwarte miejsce.

W 2006 roku postanowił spróbować swoich sił na dystansie 100 metrów. Na mistrzostwach USA uzyskał czas 10.07, co dało mu drugie miejsce. James Gatlin, który był wtedy przed Gayem, został później zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu. W tym roku Gay po raz pierwszy w karierze zszedł poniżej magicznej granicy 10 sekund na 100 metrów. Podczas mityngu w greckim Rethymno pobiegł ''setkę'' w czasie 9,88. Sezon zakończył z czasem 9,77.

Później jego talent eksplodował. W 2007 roku na mistrzostwach świata w Osace zdobył złote medale na 100, 200 i 4x100 metrów. Z walki o medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) wykluczyła go kontuzja. Na 100 metrów dobiegł piąty.

Gay nie był też zadowolony po igrzyskach w Londynie. Totalnie zawalił finał 100 metrów. Na osłodę wywalczył srebro - swój pierwszy olimpijski medal - w sztafecie 4x100 m.

Więcej o:
Komentarze (27)
Lekkoatletyczne MŚ. Tyson Gay przyłapany na dopingu
Zaloguj się
 • kluska11

  Oceniono 133 razy 111

  No cóż, zawodowi sportowcy dzielą się na tych którzy biorą i tych którzy się dali przyłapać.

 • becket1221

  Oceniono 100 razy 92

  tak samo Justin Gatlin już 2 razy został złapany na dopingu ale dalej może biegać niesprawiedliwe

 • bigosmiszcz

  Oceniono 124 razy 72

  GaY się skończył.

 • l666

  Oceniono 51 razy 33

  Podobno to jego gejostwo to tez bujda, chcial tylko wiekszy rozglos w mediach.

 • andrzejkrul

  Oceniono 31 razy 13

  Wiedziałem, że jest fake and gay xDDD

 • k2i

  Oceniono 9 razy 9

  Brat mój siedzi w lekkiej od wielu lat i mówi w ten sposób że nie ma czystego biegacza, kolarza czy innego sportowaca w czołówce... tam gdzie są pieniądze tam czołówka bierze i to nie ma siły!!!
  A na setkę to żaden rekord w okolicach poniżej 10sekund nie został zrobiony przez czystego sportowca.... to po prostu obłuda którą jesteśmy karmieni przez TV

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 9

  ta osoba obiecała że niczego nie wykryjecie

 • smudzislaw

  Oceniono 44 razy 6

  Gay został przyłapany z innym mężczyzną w WC i stąd ta afera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX