Lekkoatletyka. Piotr Małachowski pobił rekord Polski w rzucie dyskiem!

Polski dyskobol Piotr Małachowski pobił w sobotę rekord Polski i po raz pierwszy w karierze złamał granicę 70 metrów. Poprawił tym samym własny rekord Polski o ponad dwa metry, uzyskując 71,84 m. na zawodach w Hengelo.
Małachowski, który do tej pory mógł pochwalić się srebrnymi medalami z igrzysk w Pekinie oraz mistrzostw świata w Berlinie oraz mistrzostwem Europy z Barcelony, teraz może poszczycić się też, że jako pierwszy Polak rzucił dyskiem więcej niż 70 metrów.

Do tej pory rekord Polski należący do Małachowskiego wynosił 69,83 m. Polak uzyskał ten wynik w Gateshead, niecałe trzy lata temu. W sobotę poprawił ten rezultat w Hengelo w Holandii.

Wynik Małachowskiego to też najlepszy w tym roku wynik na świecie. Do tej pory liderem list z wynikiem 69,75 był Robert Harting (Niemcy). To także piąty najdalszy rzut w historii dyscypliny.

Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów był też rywalem Małachowskiego w sobotnich zawodach w Hengelo. Harting uzyskał jednak zaledwie 69,91 i zajął drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął inny Polak, Robert Urbanek (64,89m).

Małachowski oprócz licznych tytułów międzynarodowych ma też na swoim koncie siedem mistrzostw Polski.

Dyskobol regularnie bije kolejne rekordy Polski już od siedmiu lat. Po raz pierwszy udało mu się to w Maladze, gdzie podczas Pucharu Europy rzucił 66,21m. O 40 cm dalej rzucił ponad rok później w Kownie. 24 maja 2008 roku w Halle rzucił 66,65m, a już dwa miesiące później pobił ten rekord o równe dwa metry w Sopocie. Późniejsze dwa rekordy miały miejsce na mistrzostwach świata w Berlinie, gdzie Polak zdobył srebrny medal. Ostatecznie ukończył te zawody z rekordem 69,15. Wynik ten był najlepszy przez niecały rok - 10 lipca 2010 roku w Gateshead rzucił wspomniane 69,83.