Lekkoatletyczne ME. Anita W³odarczyk z najlepszym wynikiem w kwalifikacjach

Anita W³odarczyk by³a bezapelacyjnie najlepsza w kwalifikacjach rzutu m³otem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy rozgrywanych w Helsinkach. Polka wygra³a wynikiem 71,38.

Włodarczyk jako jedyna przekroczyła odległość 71 metrów, co dawało automatyczną kwalifikację do finału. Druga była Zalina Margiewa z Mo³dawii, która do Polki straciła ponad półtora metra (69,86).

Sensacyjnie do finału nie wesz³a Niemka Betty Heidler mająca drugi w tym roku wynik na świecie. Helsinkach spaliła pierwsze dwie próby, w trzeciej uzyskała zaledwie 65,06 metra i zajmując 17. pozycję nie weszła do 12-osobowego finału. Na start w mistrzostwach nie zdecydowały się inne kandydatki do medali na igrzyskach w Londynie, Białorusinki: Aksana Miankowa (liderka list światowych w tym roku) i Alena Matoszka oraz Rosjanka Tatiana Łysenko. Finał odbędzie się w niedzielę.

Urbanek w finale dysku

Do finału rzutu dyskiem awansował Robert Urbanek. Polak wynikiem 64,07 zajął ósme miejsce w kwalifikacjach. Odpadł drugi z Polaków, Przemysław Czajkowski, który wynikiem z 62,22 był trzynasty. Kwalifikacje wygrał Hiszpan Mario Pestano rezultatem 66,27. W mistrzostwach nie bierze udziału najlepszy polski dyskobol Piotr Małachowski. Finał odbędzie się w sobotę.

200-metrowcy w półfinałach

Do półfinałów na 200 metrów awansowali Kamil Kryński i Marika Popowicz. Kryński zajął drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym z czasem 20,88 i z 12. czasem wszedł do półfinału. Najszybszy był Belg Jonathan Borlee z wynikiem 20,61.

Czwarta w swoim biegu była Popowicz której czas 23,64 był 19. rezultatem eliminacji. Najszybsza z czasem 22,77 była Ukrainka Maria Riemien. Półfinały kobiet i mężczyzn odbędą się w pi±tek w sesji wieczornej. Finały w niedzielę.

Jaszczuk w finale

Do finału skoku w dal zakwalifikował się Tomasz Jaszczuk. Polak skoczył 7,94 i zajął dziesiąte miejsce. Kwalifikacje wygrał wynikiem 8,34 Niemiec Sebastian Bayer. Finał odbędzie się w niedzielę.