Sport.pl

Sopot 2014. Polska skończyła mistrzostwa z trzema medalami [PODSUMOWANIE]

Do złotego medalu Kamili Lićwinko w niedzielę srebrne dołożyli ośmiusetmetrowcy: Angelika Cichocka i Adam Kszczot. Polska skończyła halowe mistrzostwa świata w Sopocie na szóstym miejscu w klasyfikacji medalowej.


Tak relacjonowałem niedzielne zawody

To były dla Polaków bardzo udane mistrzostwa. Tylko raz w historii HMŚ Polacy zdobyli więcej medali, w 1999 roku w Maebashi. Wówczas zajęli jednak ósme miejsce w klasyfikacji medalowej, a teraz byli na szóstym, za: USA, Rosją, Etiopią, Wielką Brytanią i Jamajką, a przed Niemcami, Francją, Hiszpanią czy Kenią.

Tylko kilkoro zawodników z 37-osobowej reprezentacji odpadało w eliminacjach lub pierwszych biegach. Niesieni żywiołowym dopingiem poza trzema medalami wywalczyli pięć czwartych, dwa piąte i trzy szóste miejsca. W sumie w klasyfikacji punktowej, uwzględniającej miejsca 1.-8. Polska była druga, za USA.

Dwa srebra i stracony brąz

W niedzielę medale zdobywali wyłącznie ośmiusetmetrowcy. Najpierw po emocjonującym finale jako druga wpadła na metę Cichocka, na którą przed mistrzostwami stawiało niewielu. W piątkowych eliminacjach Polka wygrała swój bieg z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie, ale w finale jeszcze szybciej pobiegła Amerykanka Chanelle Price.Wydawało się, że w biegu mężczyzn Polacy zdobyli dwa medale, bo za Etiopczykiem Mahammedem Amanem metę minęli Kszczot i Marcin Lewandowski. Ostatecznie drugi z Polaków został zdyskwalifikowany, a brąz zawiesił na szyi Brytyjczyk Andrew Osagie.

Sztafety i Rogowska bez medalu

W niedzielę w finałach wystąpiło jeszcze czworo Polaków i dwie sztafety. Anna Rogowska zajęła piąte miejsce w skoku o tyczce. Do zdobycia medalu wystarczało 4,70 zaliczone w drugiej próbie, ale Polka trzykrotnie strąciła poprzeczkę na tej wysokości, choć w tym sezonie pokonała wcześniej 4,76.Piąty był także Karol Hoffmann w trójskoku. Syn Zdzisława Hoffmanna, złotego medalisty mistrzostw świata z Helsinek (1983), poprawił życiówkę w hali o 18 centymetrów, ale 16,89 nie starczyło do zdobycia medalu.Szósta była Teresa Dobija w skoku w dal (6,52), a siódma Renata Pliś na 3000 metrów. W półfinałach odpadły Marta Jeschke i Anna Kiełbasińska na 60 metrów i Dominik Bochenek na 60 m przez płotki.

Ostatniego wieczoru mistrzostw rozegrano także sztafety 4 x 400 metrów. Polki w odmłodzonym składzie (trzy zawodniczki nie skończyły jeszcze 22 lat) zajęły piąte miejsce, a Polacy byli na czwartym za reprezentantami USA, Wielkiej Brytanii i Jamajki. Amerykanie ustanowili w tym biegu jedyny w Sopocie halowy rekord świata wynikiem 3:02.13.

Kolejne halowe mistrzostwa świata odbędą się w 2016 roku w Portland w USA. Najbliższa duża impreza to mistrzostwa Europy, które od 12 do 17 sierpnia odbędą się w Zurychu.

Działo się w Sopocie:

Piątek rano: pierwsze starty, Majewski awansował do finału

Piątek wieczorem: Majewski czwarty, Tymińska ósma

Sobota rano: Polacy startowali bez wpadki

Sobota wieczorem: złoto LićwinkoPęknięta tyczka Greczynki i inne najlepsze zdjęcia z HMŚ w Sopocie


Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

Więcej o:
Komentarze (26)
Sopot 2014. Polska skończyła mistrzostwa z trzema medalami [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 69 razy 61

  JA NIE NARZEKAM! JA DZIĘKUJĘ ZA TE MEDALE!

 • grundol1

  Oceniono 21 razy 19

  Fakt, że dla szerokiej opinii liczą się tylko medale, ale te drugie miejsce w klasyfikacji punktowej pokazuje, że rzeczywiście w większości młoda kadra Polski była dobrze przygotowana i wykorzystała własna halę. Ze starszych utytułowanych poniżej możliwości Rogowska i Tymińska. Wojciechowskiego nie liczę, bo on po kontuzji nie wrócił do formy i trudno wymagać od niego dobrych wyników.

  Nie wiem czy to wina organizatorów, ale żenujące były te wpadki z odpalaniem bloków - wczoraj bodajże podczas biegu mężczyzn na 400m a dzisiaj przed finałem sztafet kobiet. O poziomie transmisji TVP to już nawet pisać się nie chce.

 • sycha1992

  Oceniono 16 razy 8

  Zobaczyłam nagłówek i nie mogę koło tego przejść obojętnie bez komentarza.
  Jeśli dotychczas mieliśmy tylko jeden medal z hali Tomasza Majewskiego, to teraz występ polaków nie był jedynie dobry, tylko bardzo dobry! Gratuluję sortowcom

 • bukaj22

  Oceniono 5 razy 5

  Bardzo udane Mistrzostwa pod względem medali jakie Polska zdobyła. Trzeba pamiętać , ze lekkoatletyczną potęgą nie jesteśmy i musi cieszyć każdy medal.

  Mniej udane Mistrzostwa pod względem marketingowo - reklamowym. Bardzo słaba promocja HMŚ w Naszym Kraju. Właściwie żadnych reklam w tv , ani plakatów normalnie nic. Wyglądało , to jak by u nas odbywały się Mistrzostwa powiatu a nie HMŚ.

  Osobnym tematem są transmisję przeprowadzane przez TVP Sport. Duet Babiarz - Józwik był koszmarny i nie dało się tego słuchać. Na szczęście tą imprezę transmitował też Eurosport.

 • liwet123

  Oceniono 3 razy 1

  Tyttuł brzmi dwa srebra I srebro to razem trzy srebra A gdzie miejsce na złoto albo brąz, który przepadł?

 • poborowy102

  Oceniono 10 razy 0

  fajnie, że po IO w Soczi prezentowano klasyfikację medalową, a po HMŚ w Sopocie - punktową :D

 • ko_menta_tors

  Oceniono 17 razy -7

  ..Lewandowskiemu odebrali medal!"

  I tym odebranym medalem pwinni strzelić w pysk sprawozdawcę...

 • awonek

  Oceniono 16 razy -8

  "W sumie w klasyfikacji punktowej, uwzględniającej miejsca 1.-8. Polak była druga, za USA." Jaka Polak? Ta Święty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX