Kris Meeke

Kris Meeke

Kris Meeke jest kierowcą, który wciąż jeszcze ma sporo do udowodnienia. Do 2016 roku brytyjski rajdowiec niejednokrotnie popisywał się spektakularną jazdą, jednak najwyższe laury wciąż jeszcze nie przypadły w udziale utalentowanemu zawodnikowi.

Początek kariery

Rajdowy debiut Brytyjczyka przypadł na rok 2000, kiedy to Kris Meeke rozpoczął starty za kierownicą przednionapędowego Peugeota 106 Rally. Dwa lata później kierowca zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pierwszy start Kris zaliczył na pokładzie Forda Pumy S1600 w Rajdzie Wielkiej Brytanii (którego nie ukończył).

W sezonie 2003 Meeke przejechał pełny rajdowy cykl w serii JWRC, w barwach teamu Opel Motorsport. Kierowca uplasował się na 14 pozycji w swojej klasie. Sukcesów nie przyniósł też kolejny sezon. Przez kolejne dwa lata Kris startował za kierownicą Citroëna C2 S1600. Pierwszy znaczący sukces w karierze Brytyjczyka miał miejsce w roku 2009, w którym kierowca zdołał wygrać cykl IRC.

Rozwój kariery

W 2010 roku Meeke podpisał kontrakt z nowym graczem na scenie rajdowej – z zespołem Mini WRC Team. Rok 2011 przyniósł kierowcy ledwie kilka startów w barwach fabrycznego zespołu, które pozwoliły jednak na zdobycie 25 punktów w klasyfikacji generalnej.

W 2013 roku Kris Meeke został fabrycznym kierowcą zespołu Abu Dhabi Citroën Total World Rally Team, zasiadając za kierownicą Citroëna DS3 WRC. Sezon 2014 i 2015 udało się zakończyć na siódmej pozycji w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata. Sezon 2016 Brytyjczyk ukończył na dziewiątym miejscu.

Inni kierowcy rajdowi:

Thierry Neuville - Hayden Paddon - Mads Ostberg - Dani Sordo - Sébastien Ogier

Kris Meeke