Koszykówka. MŚ do lat 19: Polacy rozbili Tunezję

W pierwszym meczu mistrzostw świata do lat 19, które odbywają się na Łotwie, reprezentacja Polski koszykarzy wysoko 85:57 pokonała Tunezję. W piątek rywalem Polaków będzie Brazylia, która po zaciętej końcówce uległa Rosji.

Polacy prowadzili od samego początku, ale dominować zaczęli w drugiej i trzeciej kwarcie. Rywalom pozwolili na zaledwie 27 punktów, sami rzucili ich aż dwukrotnie więcej. Najlepszym strzelcem był Mateusz Ponitka. Rzucający AZS Politechniki Warszawskiej rzucił 17 punktów, miał też cztery zbiórki. 15 punktów dołożył Michał Michalak z Polonii 2011 Warszawa, a pod koszem skuteczny był Przemysław Karnowski, zdobywca 11 punktów i siedmiu zbiórek.

Trener Jerzy Szambelan dał pograć wszystkim zawodnikom. Swój debiut w turnieju tej rangi zaliczyli Jan Grzeliński (cztery punkty) oraz Michał Pietrzak (3 punkty).

Polacy dominowali w strefie podkoszowej. Zebrali aż 50 piłek z tablic (rywale 29), aż 52 z 85 punktów zdobyli z pola trzech sekund. Do tego zablokowali aż osiem rzutów Tunezyjczyków.

W drugim meczu "polskiej" grupy Rosjanie po zaciętej końcówce i zwycięskim rzucie Karasiewa pokonali Brazylię 81:78. Oznacza to, że po pierwszym dniu MŚ to Polacy są liderem grupy A.

Przed juniorami jeszcze dwa trudne mecze w pierwszej rundzie. W piątek zmierzą się z faworyzowaną Brazylią, a rywalizację grupie A zakończą meczem z wicemistrzami Europy do lat 18 Rosjanami. Do drugiej fazy turnieju awansują po trzy zespoły z czterech grup, więc zwycięstwo z najsłabszą Tunezją może wystarczyć do awansu.

Polacy są najmłodszą ekipą turnieju. Trener Szambelan na Łotwę zabrał zawodników z roczników 1993-1994 (czyli rok młodszych od reszty ekip), którzy przed rokiem w Hamburgu wywalczyli srebrne medale MŚ do lat 17. MŚ na Łotwie są dla nich przetarciem przed mistrzostwami Europy do lat 18, które w drugiej połowie lipca odbędą się we Wrocławiu.

Polska - Tunezja 85:57. Kwarty: 18:13, 28:14, 26:13, 13:17. Polska: Ponitka 17 (3), Michalak 15 (1), Karnowski 11, Niedźwiedzki 9 (1), Gielo 9, Grochowski 5, Grzeliński 4, Śpica 4, Bonarek 4, Pietrzak 3, Szymkiewicz 3, Koelner 1. Najwięcej dla Tunezji: Aymen Ben Ammar 10.