EuroBasket 2011. Polska w grupie śmierci

Hiszpania, Turcja, Litwa, Wielka Brytania oraz druga drużyna z kwalifikacji będą rywalami Polski podczas wrześniowego EuroBasketu na Litwie. Pierwszy mecz 31 sierpnia.

Grupa, do której trafiła Polska (była losowana z piątego koszyka) wydaje się być najtrudniejszą w całym turnieju. Polacy będą rywalizować z obrońcami tytułu Hiszpanami, wicemistrzami świata Turkami, gospodarzami EuroBasketu Litwinami, a także z gospodarzami igrzysk Brytyjczykami i drugą drużyną z dodatkowych kwalifikacji, w których zmierza się Finlandia, Portugalia i Węgry. Polska grupa swoje mecze rozegra w Poniewieżu.

Przed dwoma laty na EuroBaskecie Polska rywalizowała z trzema zespołami, na które trafiła w tym roku. W pierwszej rundzie nasza reprezentacja grała z Litwą (wygrała 86:75) i Turcją (przegrała 69:87). W drugiej fazie jednymi z rywali Polaków byli Hiszpanie. W meczu, który decydował o awansie do ćwierćfinału późniejsi mistrzowie Europy rozbili naszą reprezentacje 90:68. Polacy przed dwoma laty zostali sklasyfikowani na miejscach 9-12.

W EuroBaskecie po raz pierwszy w historii wezmą udział 24 drużyny. Zostały podzielone na cztery sześciozespołowe grupy. Awans do kolejnej fazy wywalczą trzy najlepsze drużyny z każdej z grup. Turniej rozpocznie się 31 sierpnia. Finał zaplanowano na 19 września i odbędzie się w Kownie. Dwa najlepsze zespoły wywalczą bezpośrednią kwalifikację na igrzyska w Londynie.

Litwa po raz drugi w historii będzie gospodarzem EuroBasketu. Pierwszy raz organizowała turniej w 1939 roku.

Grupy EuroBasketu 2011

Grupa A (Poniewież)

Hiszpania (mistrz Europy), Turcja (wicemistrz świata), Litwa (gospodarz), Wielka Brytania, Polska, druga drużyna z dodatkowych kwalifikacji.

Grupa B (Szawle)

Serbia (wicemistrz Europy), Francja, Niemcy, Izrael, Włochy, Łotwa.

Grupa C (Olita)

Grecja, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, pierwsza drużyna z dodatkowych kwalifikacji.

Grupa D (Kłajpeda)

Słowenia, Rosja, Belgia, Gruzja, Bułgaria, Ukraina.

Więcej o: