Sensacja! Polscy koszykarze wygrali z mistrzami świata!

Polscy koszykarze sensacyjnie wygrali drugi mecz kwalifikacji do Eurobasketu z Hiszpanią 80:69! Po porażce z Izraelem byli skazywani na bolesną przegraną w Saragossie, ale pokonali obecnych mistrzów świata pierwszy raz od 48 lat.

Po fatalnym początku kwalifikacji do Eurobasketu i porażce z Izraelem 71:75 polscy koszykarze zmotywowani przystąpili do pojedynku z Hiszpanami.

Zaczęli spokojnie

To ich rywale byli zdecydowanymi faworytami niedzielnego meczu, ale Polacy od drugiej kwarty nie oddali prowadzenia do końca spotkania i sensacyjnie wygrali 80:69 z aktualnymi mistrzami świata.

Polacy rozpoczęli spotkanie od spokojnej pierwszej kwarty. Hiszpanie kontrolowali grę i prowadzili już siedmioma punktami, by zakończyć tę część meczu wynikiem 19:15. Następnie podwyższyli swoje prowadzenie i w pewnym momencie mieli o 9 punktów więcej od Polaków. Sytuacja zaczęła się zmieniać tuż przed połową spotkania.

Niespodziewane zwycięstwo

Wtedy koszykarze drużyny Mike'a Taylora wyrównali i wynik brzmiał 33:33. Drugą kwartę udało się zakończyć prowadzeniem 38:35 dla biało-czerwonych. Następnie obie drużyny grały dość równo, ale to Polacy od stanu 47:45 potrafili wypracować 12-punktową przewagę. Po trzeciej części meczu prowadzili 65:55.

Ostatnia, czwarta kwarta przyniosła najwyższe prowadzenie Polaków - 15 punktów przewagi przy stanie 74:59. Do końca spotkania Hiszpanom udało się ją zmniejszyć tylko o 4 punkty, dzięki czemu zawodnicy Mike'a Taylora wygrali w Saragossie 80:69.

Pierwszy taki sukces od 49 lat

Najwięcej punktów dla Polaków zdobył A.J. Slaughter - 26. 17 punktów to dorobek Aarona Cela, a 13 dorzucił także Michał Sokołowski. Po stronie Hiszpanów najskuteczniejszy był Dani Diez, który zakończył mecz z 16 zdobytymi punktami. O jeden mniej udało się osiągnąć Sebastianowi Saizowi, a po 7 mieli Javier Beiran i Xavier Rabaseda.

U Hiszpanów w składzie nie było największych gwiazd z NBA - Marca Gasola, Ricky'ego Rubio oraz braci Hernangómezów - Willy'ego i Juana. Z kolei Polska grała bez kontuzjowanego Mateusza Ponitki, największej gwiazdy kadry, a także Adama Waczyńskiego, którego zabrakło ze względu na konflikt z PZKosz

To pierwsze zwycięstwo z Hiszpanami od 48 lat. Ostatni raz ta sztuka udała się polskim koszykarzom w 1972 roku, gdy triumfowali 83:70 w igrzyskach olimpijskich w Monachium. Ostatnio obecni mistrzowie świata wygrali z nami w drodze do zdobycia tytułu w Chinach 90:78 w ćwierćfinale turnieju.