Finał TBL. Prokom pokonał Anwil w meczu nr 1

Asseco Prokom Gdynia wygrał z Anwilem Włocławek 93:86 w pierwszym meczu finału Tauron Basket Ligi. Drugie spotkanie w poniedziałek w Gdyni, rywalizacja toczy się do czterech zwycięstw.

Po wyrównanej pierwszej kwarcie broniący tytułu koszykarze z Gdyni osiągnęli wyraźną przewagę w drugiej części - bardzo dobrze grał Qyntel Woods, punkty zdobywał Ratko Varda i Prokom wygrywał już 44:32. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 48:38.

W trzeciej kwarcie gdynianie gdynianie mieli świetny fragment, który wygrali aż 19:1! Woods trafiał i podawał, Adam Łapeta kończył akcje wsadami, wszyscy koszykarze Prokomu walczyli o zbiórki i dobijali piłki spod kosza. I dobrze bronili.

Gospodarze mieli w pewnym momencie aż 28 punktów przewagi (67:39), ale Anwil - grający bez swojego lidera Andrzeja Pluty - się nie poddał. Rozkręcił się Krzysztof Szubarga, który bardzo dobrze podawał do kolegów w strefie podkoszowej i w kontrach, ale także sam trafiał do kosza.

Włocławianie zaczęli gonić, bo mieli także dużo zbiórek w ataku, które kończyli dobitkami. Sześć minut przed końcem po takiej akcji Kamila Chanasa było tylko 81:71 dla Prokomu.

Kiedy Szubarga trafił trójkę, Anwil przegrywał zaledwie sześcioma punktami (82:88), ale w końcówce włocławianie popełnili kilka błędów, które wykorzystał Prokom.

Bardzo dobry mecz rozegrał Woods, który na początku play-off był w słabej formie. Amerykański skrzydłowy Prokomu zdobył 19 punktów, miał dziewięć zbiórek i osiem asyst. 19, pięć i sześć miał David Logan, 12 punktów dodał Jan-Hendrik Jagla, a 11 rzucił Łapeta.

W Anwilu najskuteczniejszy był Szubarga (17 punktów, 11 asyst, żadnej straty). 13 punktów rzucił Chanas, a po 12 dodali Nikola Jovanović i Rashard Sullivan.

Drugi mecz odbędzie się o 18 w poniedziałek. Transmisja w TVP Sport.

ceg

Asseco Prokom Gdynia - Anwil Włocławek 93:86. Kwarty: 23:23, 25:15, 26:19, 19:29. Prokom: Woods 19 (1), Logan 19 (1), Jagla 12 (1), Łapeta 11, Harrington 0 oraz Burrell 10 (1), Ewing 8, Varda 6, Kostrzewski 5 (1), Hrycaniuk 2, Szczotka 1, Zamojski 0. Anwil: Szubarga 17 (1), Chanas 13, Jovanović 12 (1), Tuljković 9 (1), Dunn 6 oraz Sullivan 12, Wołoszyn 10 (2), Joyce 5 (1), Winkelman 2, Glabas 0.

Stan rywalizacji: 1:0.