PLK. Po Eurolidze prokomowy hit w lidze

Asseco Prokom Gdynia kontra PGE Turów Zgorzelec - ostatnia, 26. kolejka PLK kończy się rywalizacją drużyn, które w trzech ostatnich sezonach spotykały się w finale. Transmisja w TVP Sport o 18.

Akurat w tej rundzie mecz Prokomu z Turowem nie jest wydarzeniem, na które kibice czekają tak, jak w poprzednich sezonach lub choćby w pierwszej rundzie. Początek 2010 roku stał pod znakiem świetnej gry mistrzów Polski w Eurolidze, gdzie przygoda skończyła się dopiero w ćwierćfinale. Na dodatek Turów w tym sezonie rozczarowuje i to nie środowe spotkanie, ale przełożony na 16 kwietnia Anwil Włocławek - Prokom może decydować o kolejności na szczycie PLK.

W środę obie drużyny mają jednak o co walczyć - gdynianie muszą wygrać, bo nie są jeszcze pewni pierwszego miejsca. Poza tym starcie z Turowem będzie trudnym meczem przejściowym po Eurolidze, gdzie nie obowiązują przepisy o Polakach na boisku i trener Tomas Pacesas może ustawiać swoje gwiazdy dowolnie. W PLK Prokom miewa problemy z rotacją, bo Polaków ma głównie na pozycjach niskiego skrzydłowego i środkowego, czyli tam, gdzie świetnie spisują się Qyntel Woods i Ratko Varda.

Turów ma teoretyczne, choć niewielkie szanse na czwarte miejsce, które pozwoli uniknąć wicemistrzom gry w preplay-off - zgorzelczanie muszą jednak wygrać w Gdyni i liczyć, że Trefl Sopot ulegnie u siebie słabej Kotwicy Kołobrzeg. To mało prawdopodobne rozwiązanie.

Z drugiej strony dobry występ w Gdyni pozwoliłby Turowowi uwierzyć we własne siły, co ważne, bo moc drużyny ze Zgorzelca jest ostatnio kwestionowana. Wicemistrzowie - nawet po zmianie trenera Sasy Obradovicia na Andreja Urlepa - grają w kratkę i w sumie wygrali tylko 15 z 25 spotkań. Skład drużyny w teorii wydaje się mocny, ale na boisku widać złe wyważenie zespołu - nadmiar wysokich i niedobór rozgrywających.

Czy Urlep jest w stanie zaskoczyć czymś Pacesasa i jego gwiazdy w Gdyni? W pierwszym spotkaniu tych drużyn w Zgorzelcu Turów był bliski wygranej, ale ostatecznie przegrał po dogrywce 90:91.

Pozostałe mecze 26. kolejki:

PBG Basket Poznań - Polpharma Starogard

 

Sportino Inowrocław - Polonia Azbud Warszawa

 

Stal Stalowa Wola - Anwil Włocławek

 

Trefl Sopot - Kotwica Kołobrzeg

 

Znicz Jarosław - AZS Koszalin

 

Polonia 2011 Warszawa - Energa Czarni Słupsk.

Wszystkie spotkania rozpoczną się o 18. Relacje na żywo na stronie Plk.pl. TVP Sport będzie transmitował spotkanie Prokom - Turów.