NBA. Sędzia pozywa dziennikarza za wpis na Twitterze sugerujący, że "oddał" punkty pokrzywdzonej drużynie

Bill Spooner, sędzia z 22-letnim stażem w NBA, pozwał Jona Krawczynskiego z agencji AP za wpis na Twitterze, w którym dziennikarz zrelacjonował spór między arbitrem, a trenerem Minnesota Timberwolves Kurtem Rambisem. Krawczyński napisał, że Spooner obiecał "oddać" punkty drużynie Rambisa po tym, jak pospieszył się z odgwizdaniem faulu przeciwko Timberwolves.

Sytuacja miała miejsce 24 stycznia w meczu Timberwolves z Houston Rockets w Minneapolis. Na początku drugiej kwarty Spooner odgwizdał faul Anthony'ego Tollivera na Aaronie Brooksie w akcji, w której podkoszowy gospodarzy unikał kontaktu, a rozgrywający gości stracił równowagę i upadł na parkiet.

Brooks trafił oba wolne, a Rambis kwestionował decyzję sędziego. Spooner wyjaśnił potem, że zapowiedział przyjrzenie się tej sytuacji w przerwie. Trener Timberwolves miał jednak wtedy zapytać o to, jak odzyska dwa punkty, które stracił jego zespół. "Sędzia Bill Spooner powiedział Rambisowi, że je 'odda' po swoim złym gwizdku. Potem podjął jeszcze gorszą decyzję przeciwko Rockets. Hej, tak się sędziuje w NBA" - napisał na Twitterze Krawczynski.

Spooner zaprzecza, że taki dialog miał miejsce - sędzia tłumaczy, że po zapowiedzi ponownego ocenienia akcji w przerwie meczu włożył do ust gwizdek i nie kontynuował rozmowy z trenerem Timberwolves. Wpis Krawczynskiego nazwał oszczerstwem i zażądał odszkodowania w wysokości 75 tys. dolarów.

Spooner domaga się także usunięcia wpisu na Twitterze Krawczynskiego oraz oświadczenia, w którym dziennikarz i agencja AP wycofają się ze swojego stanowiska. "Naszym zdaniem w relacji z meczu o wszystkich faktach informowaliśmy wiernie" - napisał jednak w oświadczeniu adwokat agencji AP Dave Tomlin.

W ciągu kilku kolejnych akcji po opisywanym zdarzeniu sędziowie odgwizdali dwa szybkie faule Rubenowi Pattersonowi z Rockets (jeden w ataku, drugi w obronie), a potem przewinienie Brooksa na Jonnym Flynnie - ostatnią decyzję podjął Spooner. Brooks miał do niego pretensje o ten gwizdek, a Flynn zdobył dwa punkty z linii rzutów wolnych.

Minnesota przegrała mecz z Houston 125:129.