NBA. Mistrzowie Lakers zaczynają od zwycięstwa

Najpierw koszykarze Los Angeles Lakers odebrali mistrzowskie pierścienie za wywalczony w czerwcu tytuł, a później w pierwszym meczu sezonu po zaciętej końcówce pokonali Houston Rockets 112:110. Najlepszymi zawodnikami meczu byli Pau Gasol i Kobe Bryant.

Tradycją jest, że w pierwszym meczu przed własną publicznością mistrzowie z poprzedniego sezonu odbierają mistrzowskie pierścienie, a pod dachem hali zawieszana jest flaga. W Staples Center zawisła już 16. flaga symbolizująca 16 tytułów Lakers. Więcej, bo 17 zdobyli tylko Boston Celtics.

Później zawodnikom i trenerom wręczono mistrzowskie pierścienie. Biżuteria została wykonana ze złota ozdobiona trzykaratowym diamentem, malutkimi fragmentami skóry z piłki z siódmego meczu finału oraz z podobizną danego zawodnika. Dla trenera Lakers Philla Jacksona to 11. mistrzowski pierścień, dla Kobe Bryanta i Dereka Fishera piąty (wszystkie wywalczyli z Lakers).

- Ceremonia była specjalna, bardzo się wzruszyliśmy, ale zaraz potem trzeba było się zebrać i zagrać mecz, bo o to w tym wszystkim chodzi - mówił po meczu w telewizji TNT Pau Gasol.

Rockets z mistrzami walczyli o zwycięstwo do ostatnich sekund. Jeszcze niespełna trzy sekundy przed końcem mogli doprowadzić do dogrywki (przy stanie 112:110 dla Lakers), ale Luis Scola spudłował spod kosza. Gracze z Houston dostali jednak drugą szansę - Lamar Odom walcząc o zbiórkę wybił piłkę na aut. Na 2,4 sekundy przed końcem Rockets zaczynali z boku. Battier podał do wchodzącego wzdłuż linii końcowej Aarona Brooksa, ten momentalnie wbił się pod kosz, ale nadział się na blok Odoma i pomagającego mu Steve'a Blake'a. Lakers obronili piłkę i zaczęli sezon od zwycięstwa.

Wcześniej Lakers mieli ogromne problemy, w trzeciej kwarcie przegrywali nawet 15 punktami (53:68), ale dzięki dobrej grze graczy drugiego planu odrobili starty. Ważne trójki trafiał Shannon Brown (trafił cztery razy w czwartej kwarcie), a w samej końcówce nie mylili się liderzy Bryant i Gasol.

Hiszpan był najlepszym zawodnikiem meczu, zdobył 29 punktów miał 11 zbiórek. 27 punktów, siedem asyst i pięć zbiórek miał Bryant. 26 punktów dla Rockets zdobył Kevin Martin, 24 dołożył Brooks. Wracający po kontuzji chiński olbrzym Yao Ming w ciągu 23 minut zaliczył dziewięć punktów i 11 zbiórek.

Liczba meczu - 15

Kobe Bryant rozpoczął właśnie swój 15. sezon w Los Angeles Lakers. Żaden inny zawodnik nie grał tak długo w tym klubie.