Doncić robił, co mógł. Ale to Curry wzniósł ręce w górę. Nagroda i awans do finału

Koszykarze Golden State Warriors po trzech latach przerwy, znów zagrają w finale NBA. W nocy z czwartku na piątek pokonali u siebie Dallas Mavericks 120:110 i wygrali rywalizację w finale konferencji zachodniej 4:1.

- Doskonale wiemy, że nikomu nie udało się odwrócić rywalizacji od stanu 0:3, ale my doskonale wiemy, że jeszcze nie wszystko stracone. Wygraliśmy jeden mecz i chcemy kolejne. W San Francisco gra się bardzo trudno, ale możemy tam wygrać i wrócić do własnej hali - mówił przed piątym pojedynkiem Luka Doncić, gwiazdor Dallas Mavericks.

Świetny mecz Klaya Thompsona

Od początku spotkania to jednak zawodnicy Golden State Warriors dyktowali warunki gry. Po pierwszej połowie prowadzili już 69:52, a Klay Thompson, który dwa ostatnie sezony stracił z powodu kontuzji, zdobył w tym okresie 19 punktów. Po zmianie stron goście nie byli w stanie odrobić strat. Jedynie trzecią kwartę wygrali siedmioma punktami. Nie pomogła im dobra dyspozycja Doncicia (28 punktów, dziewięć zbiórek i sześć asyst) i Spencera Dinwiddie'a (26 punktów). To jednak wspomniany Thompson był najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania. Zdobył 32 punkty i aż osiem razy trafił za trzy (na 16 prób).

Najlepszym zawodnikiem finału konferencji zachodniej został wybrany Stephen Curry. Jako pierwszy zawodnik w historii odebrał statuetkę im. Magica Johnsona.

Golden State Warriors ma znakomitą serię, dziewięciu wygranych z rzędu przed własną publicznością w tegorocznym play-off. Ostatni raz mieli taką w 2017 roku.

Dla Golden State Warriors będzie to pierwszy finał od 2019 roku (wtedy przegrali z Toronto Raptors 2:4), a dwunasty w historii klubu. Są też pierwszą drużyną od czasów Chicago Bulls z Michalem Jordanem w składzie, której udało awansować się do sześciu finałów w ciągu ośmiu sezonów.

Warriors wygrali NBA w latach 1947, 1956, 1975, 2015, 2017 i 2018. Więcej zwycięstw mają tylko dwie drużyny: Los Angeles Lakers i Boston Celtic (po siedemnaście).

W tegorocznym finale Warriors zmierzą się ze zwycięzcą starcia Boston Celtics - Miami Heat. Na razie bliżej triumfu na wschodzie są ci pierwsi, bo w rywalizacji do czterech zwycięstw prowadzą 3:2. Szósty pojedynek w nocy z piątku na sobotę w Bostonie.