Właściciel Żabki planuje zainwestować w klub z ligi NBA

CVC Capital Partners, zarządca sieci sklepów Żabka, planuje zainwestować na rynku NBA. Zdaniem "Financial Times" CVC zamierza wykupić mniejszościowy pakiet akcji San Antonio Spurs.

Firma CVC Capital Partners jest zainteresowana wykupem 15 proc. akcji klubu z Teksasu. Według dziennikarzy "Financial Times", którzy podali tę informację jako nieoficjalną, wycena transakcji może wynieść nawet 1,3 mld dol.

Zobacz wideo Urszula Radwańska wróciła na kort. "Niejedna zawodniczka dałaby sobie już spokój"

Właściciel Żabki wykupi akcje San Antonio Spurs?

Dziś wszystkie udziały klubu należą do Spurs Sports & Entertainment – firmy, której właścicielem jest Peter Holt. To 72-letni biznesmen, który wraz z rodziną dorobił się na produkcji pojazdów i maszyn przemysłowych. Majątek Holta wyceniany jest na 200 mln dol. Do Spurs Sports & Entertainment należą także drużyna z G League Austin Spurs, piłkarska drużyna San Antonio FC oraz hokejowy zespół San Antonio Rampage.

Z powodu kryzysu, który wywołała pandemia, kluby NBA szukają nowych źródeł finansowania. Ostatnie zmiany w regulaminie ligi pozwoliły prywatnym inwestorom przejmować udziały mniejszościowe w zespołach. Zamierza na tym skorzystać CVC Capital Partners.

Zdaniem "Financial Times" negocjacje w tej sprawie trwają od roku, ale firma zwlekała, czekając na korzystniejsze przepisy. Możliwe, że ostatnim modyfikacjom na inwestowanie w NBA zdecyduje się wiele podobnych firm.

Ostatnie zdanie w sprawie ewentualnego wykupu pakietu mniejszościowego Spurs wciąż należeć będzie jednak do władz NBA. A to oznacza, że do końca negocjacji wciąż daleka droga. Jeśli jednak negocjacje się powiodą, CVC Capital Partners będą mogli liczyć na miejsce w zarządzie Spurs.

W przeszłości polskiego sponsora mieli Chicago Bulls

Jak informuje "Business Insider Polska", CVC Capital Partners pracują nad rozszerzeniem inwestycji w sport. W ostatnich latach firma inwestowała m.in. w związek rugby czy wspierała Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (300 mln dol.). CVC jest także na ostatnim etapie rozmów w sprawie inwestycji o wartości 1,6 mld euro we włoską Serie A.

Żabka nie byłaby pierwszą związaną z Polską marką, która wspierałaby kluby NBA. W 2015 r. firma Cinkciarz.pl ogłosiła, że została sponsorem Chicago Bulls, a na inauguracji gościli m.in. Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski.

Cinkciarz.pl - w Stanach działający pod nazwą "Conotoxia" - wciąż wspiera Bulls. W czerwcu ogłoszono, że nowa umowa z klubem z Chicago ma obowiązywać do 2023 r.