NBA. Houston Rockets są na sprzedaż. Będzie rekordowa suma?

Leslie Alexander, właściciel Houston Rockets od 1993 roku, ogłosił niespodziewanie, że klub jest na sprzedaż. Ile będzie musiał wyłożyć potencjalny nabywca za jedną z najlepszych drużyn NBA?

Alexander kupił klub w 1993 roku i drużyna w dwóch kolejnych latach zdobyła mistrzowskie tytuły (1994, 1995). Od tamtej pory Rockets już nigdy nie awansowali do finałów NBA, ale to cały czas jedna z najlepszych drużyn ligi. W ostatnich 24 latach lepszy bilans meczów mają tylko San Antonio Spurs.

Alexander kupił Rockets za 85 mln dolarów. Ile może teraz zarobić? W lutowym rankingu magazynu „Forbes” wartość klubu wyliczono na 1,65 mld. dolarów, co było ósmym wynikiem spośród drużyn NBA.

W 2014 roku Milwaukee Bucks sprzedano za 550 mln dol., rok później Atlanta Hawks zostali sprzedani za 850 mln dol. Rekord należy do Steve’a Ballmera, który w 2014 roku kupił Los Angeles Clippers za nieco ponad 2 miliardy dolarów. Czy przyszły właściciel Rockets będzie musiał wyłożyć jeszcze więcej? Z jednej strony Houston nie jest aż tak atrakcyjnym rynkiem komercyjnie jak Los Angeles, ale miasto wciąż jedno z największych miast w USA (czwarte pod względem populacji), a do tego w Teksasie obowiązują przyjazne przepisy podatkowe. Kwota powyżej dwóch miliardów dolarów wcale nie wydaje się nierealna.

Rockets to z biznesowego punktu widzenia jeden z najbardziej stabilnych klubów w NBA, którego wartość wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 10 procent. Dla potencjalnego kupującego ważne może być też to, że Rockets właśnie przedłużyli kontrakt ze swoja największą gwiazdą Jamesem Hardenem aż 2023 roku, a chwilę wcześniej sprowadzili Chrisa Paula z Los Angeles Clippers.

- Rozmawiałem z wieloma osobami. Zobaczymy, kto będzie w stanie wyłożyć nieco pieniędzy i dołączyć - mówi Dikembe Mutombo, który chce zebrać wokół siebie grupę inwestorów i zostać jednym z właścicieli klubu.

Mutombo zagrał w Rockets swoich pięć ostatnich sezonów w NBA. Karierę zakończył w 2009 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.