NBA. Marcin Gortat: Teraz jestem Polską Gazelą!

- Od teraz jestem Polską Gazelą! To już nie Polski Młot czy Polska Maszyna - mówił Marcin Gortat po biegowym wyścigu, w którym pokonał specjalistę od przygotowania fizycznego. Washington Wizards z szybkich nóg Polaka będą w tym sezonie często korzystać.

Wizards opublikowali film, na którym Gortat zmierzył się w pojedynku biegowym z Navinem Hettiarachchim, który w klubie odpowiada za przygotowanie fizyczne zawodników. Panowie biegli od linii końcowej do końcowej i z powrotem. Gortat zyskał przewagę już na połowie boiska, po nawrocie jeszcze zwiększył dystans. Wygrał z przewagą około dwóch kroków.

- Od teraz jestem Polską Gazelą! To już nie Polski Młot czy Polska Maszyna. Właśnie zobaczyliście wyścig, byłem szybki jak błyskawica. Moim następnym przeciwnikiem będzie John Wall - zapowiedział Gortat. Wall to jeden z najszybszych zawodników całej NBA.

Polski środkowy od zawsze słynął z dobrego poruszania się po parkiecie. Jego szybkie nogi, koordynacja i orientacja w tym, co dzieje się na parkiecie, sprawiły, że jest jednym z lepiej biegających do kontrataków środkowych, świetnie czuje się też w akcjach dwójkowych z szybkimi rozgrywającymi. Tak grał na początku kariery w Orlando Magic, tak było też w Phoenix Suns, gdzie Gortat rozbłysł, tworząc duet z kreatywnym rozgrywającym Steve'em Nashem.

Wizards do tej pory aż tak bardzo szybkich nóg Gortata nie eksploatowali, ale od tego sezonu ma się to zmienić. Już podczas meczów sparingowych widać, że po delikatnej korekcie w rotacji składem Gortat ma więcej miejsca, więcej gra dwójkowych akcji, więcej biega. W efekcie zdobywa więcej punktów na wyższej skuteczności - w pięciu dotychczasowych meczach sparingowych rzucał średnio 14,5 punktu, trafiając z 70-procentową skutecznością. Gortat mniej zbiera (4,4 zbiórki na mecz w sparingach przy 8,7 zbiórki na mecz - średnia z kariery), ale za to zdecydowanie lepiej podaje (2,2 asysty w sparingach, 1,2 w karierze).

Z pięciu sparingów Wizards zwyciężyli w czterech, przed rozpoczęciem sezonu czekają ich jeszcze dwa mecze kontrolne - w środę zmierzą się z Miami Heat, a w piątek z Toronto Raptors. Oba mecze rozegrają na wyjeździe.

Wizards sezon rozpoczną wyjazdowym meczem z Orlando Magic (28 października).

Zobacz wideo

Rozpoznasz gwiazdę NBA po butach? [QUIZ]

Najlepsza ksywka Marcina Gortata to:
Więcej o: