NBA. Właściciel Clippers nie chce "czarnych" na meczach. Magic Johnson: Jego słowa są dla NBA jak podbite oko

- Nie mógłbym grać dla niego - mówi Kobe Bryant. - Współczuję moim przyjaciołom Chrisowi Paulowi i trenerowi Docowi Riversowi, że pracują dla takiego człowieka. Nie pójdę na żaden mecz Clippers, dopóki Donald Sterling będzie właścicielem tego klubu - dodaje Earvin Magic Johnson, a Charles Barkley wzywa komisarza ligi do ukarana Sterlinga. To reakcje na rasistowskie poglądy, z którymi znów zdradził się 81-letni biały miliarder.

Serwis TMZ Sports dostał nagranie prywatnej rozmowy Sterlinga z jego partnerką V. Stiviano ( posłuchaj ). Właściciel Clippers wyrzuca swej młodej przyjaciółce, że ta w jednym z serwisów społecznościowych zamieściła zdjęcie z Earvinem Magikiem Johnsonem.

"Bardzo mi przeszkadza, że tak się obnosisz ze swoimi kontaktami z czarnymi ludźmi. Musisz to robić? Możesz z nimi spać, możesz robić, cokolwiek chcesz, ale nie promuj ich i nie zabieraj na moje mecze" - mówi do kobiety Sterling.

Podwładni dyskutują

Te słowa właściciela Clippers komentują media na całym świecie, a ludzie związani z NBA osobiście odnoszą się do nich w serwisach społecznościowych.

"Komentarze Sterlinga dotyczące Afroamerykanów są dla NBA jak podbite oko" - napisał Magic Johnson. Były najlepszy koszykarz świata dodał, że nie pojawi się na żadnym meczu Clippers, dopóki Sterling będzie właścicielem klubu.

Inne gwiazdy NBA informują, że nie mogłyby pracować dla takiego szefa. Wśród nich jest m.in. Kobe Bryant.

Ciekawe, co postanowią gracze Clippers, którzy zebrali się, by podyskutować o skandalicznym nagraniu. Sterling zatrudnia czarnoskórego trenera i aż 12 czarnoskórych zawodników.

Stanowisko w sprawie będą musiały zająć władze ligi. Sterling jest dla nich problemem nie po raz pierwszy.

Kilka lat temu o propagowanie rasistowskich zachowań oskarżył go i wniósł sprawę do sądu Elgin Baylor. Znakomity zawodnik w latach 1986-2008 pełnił rolę generalnego menedżera Clippers. Po zwolnieniu opowiadał, że Sterlingowi zdarzało się zapraszać do szatni kobiety i pozwalać im patrzeć na "czarne ciała". Sąd wniosek Baylora oddalił, biały biznesmen przedstawił się jako dobroczyńca, który dużo pieniędzy przeznacza na potrzeby biednych czarnych dzieci.

Barkley: Pierwszy test dla komisarza

Ale złej opinii Sterling się nie pozbył. Ta ciągnie się za nim od wielu lat. W 2009 r. zgodził się zapłacić prawie 3 mln dol. grzywny, by zakończyć sprawę, którą trzy lata wcześniej wytoczył mu Departament Sprawiedliwości. Szefa Clippers pozwano wówczas za to, że nie chciał wynajmować mieszkań Latynosom w dzielnicy Los Angeles Koreatown, a Afroamerykanom w Beverly Hills. Wtedy okazało się, że w jego opinii pierwsi za dużo palą i piją, a drudzy brzydko pachną i przyciągają robactwo.

Teraz wiemy, że poglądy Sterlinga się nie zmieniły.

- Sterlinga trzeba zawiesić. To jest pierwszy test dla Adama Silvera [nowego komisarza ligi, który 1 lutego zastąpił na stanowisku rządzącego od 1984 r. Davida Sterna]. Nie możemy tolerować właściciela, który dyskryminuje ligę. Jesteśmy czarną ligą - podkreśla Charles Barkley.

Podobnie na sprawę patrzy LeBron James. - W naszej lidze nie ma miejsca dla Sterlinga - mówi największa obecnie gwiazda NBA.

O aferze mówi też prezydent USA, Barack Obama

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.