NBA. Jason Kidd trenerem Brooklyn Nets

W środę w nocy Brooklyn Nets ogłosili, że nowym trenerem zespołu zostanie Jason Kidd. 40-letni były rozgrywający nieco ponad tydzień temu zakończył karierę zawodniczą.

- To dla mnie niesamowita szansa. Do tej roli przygotowywałem się przez lata mojej kariery zawodniczej. Mistrzowskie zespoły buduje się w oparciu o dobre przygotowanie, niesamolubną grę i odpowiedzialne prowadzenie. I tak zamierzam trenować ten zespół. Jestem niesamowicie podekscytowany - powiedział Kidd.

O zainteresowaniu Nets Kiddem mówiło się od kilku dni. Były rozgrywający walczył o posadę z Brianem Shawem, asystentem trenera w Indiana Pacers. O zwycięstwie Kidda zdecydowało to, że wywarł pozytywne wrażenie na właścicielu zespołu Michaile Prochorowie oraz że ma bliski kontakt z Deronem Williamsem, rozgrywającym i największą gwiazdą Nets.

Jak podał ESPN, Kidd, który ledwie nieco ponad tydzień temu zakończył karierę koszykarską i nie ma doświadczenia jako trener, ma podpisać trzyletni kontrakt. W czwartek ma zostać oficjalnie zaprezentowany jako nowy szkoleniowiec Nets.

Jeden z najlepszych rozgrywających w historii

Kidd do NBA trafił w 1994 r. Z drugim numerem w drafcie został wybrany przez Dallas Mavericks. Po dwóch latach trafił do Phoenix Suns, a następnie do New Jersey Nets. Od 2008 r. ponownie bronił barw Mavericks, a trzy lata później zdobył z tą drużyną mistrzostwo.

Zakończył karierę, choć miał ważny kontrakt z Knicks jeszcze przez dwa lata. W półfinale Konferencji Wschodniej nowojorczycy zostali jednak wyeliminowani przez Indiana Pacers (2-4), a Kidd wyjątkowo zawodził. W 12 meczach fazy play-off sezonu 2012/2013 trafił zaledwie trzy z 25 rzutów z gry.

Obok jego indywidualnych osiągnięć nie sposób przejść obojętnie. W klasyfikacji wszech czasów zajmuje drugie miejsce w asystach (12 091) i przechwytach (2684). Ustępuje jedynie legendzie Utah Jazz - Johnowi Stocktonowi (15 806 i 3265). 107 razy uzyskiwał triple-double, częściej dokonywali tego jedynie Oscar Robertson (181) i Magic Johnson (138). Ma na koncie 10 występów w Meczach Gwiazd, mistrzowski tytuł oraz złote medale igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) i Pekinie (2008).

W 1995 r. razem z Grantem Hillem (też w tym roku zakończył karierę) zostali uznani za najlepszych debiutantów w lidze NBA.

Więcej o: