NBA. Co się musi stać, by Gortat i Suns zagrali w play-off?

Na trzy mecze przed końcem Phoenix Suns zajmują ósme miejsce na zachodzie, wciąż jednak nie są pewni udziału w fazie play-off. W najbliższych dniach zmierzą się z bezpośrednimi rywalami w walce o ósemkę. Co się musi stać, by awansowali?

Suns awansują czy nie? Wejdź na forum Sport.pl  ?

Suns dzięki czwartkowej wygranej z Los Angeles Clippers awansowali na ósme miejsce na zachodzie i są bardzo blisko wywalczenia awansu do play-off. Mają taki sam bilans jak zajmujący dziewiąte miejsce Utah Jazz (33-30), ale lepszy stosunek bezpośrednich meczów. Do końca sezonu rozegrają jeszcze trzy ciężkie mecze - w sobotę z Denver Nuggets (7. miejsce, 34-28), we wtorek z Jazz i dzień później z walczącymi o pierwsze miejsce na zachodzie San Antonio Spurs.

W walce o czołową ósemkę liczą się w tej chwili cztery zespoły. Najbliżej zapewnienia sobie awansu do play-off są Nuggets, którzy też jako jedyni mają do rozegrania cztery mecze (reszta po trzy).

Tabela drużyn walczących o play-off

Suns na pewno nie zagrają w play-off, jeśli przegrają trzy ostatnie mecze sezonu. Jeżeli wygrają jedno spotkanie, wszystko będzie zależało od Jazz i Rockets. By być pewnymi miejsca w pierwszej ósemce, Suns potrzebują dwóch zwycięstw w trzech ostatnich meczach, w tym z Utah Jazz. Nawet jeśli Suns i Jazz będą mieli taki sam bilans na koniec sezonu, to wyżej w tabeli będzie zespół Gortata, bo wygrał dwa z trzech bezpośrednich starć.

Jeśli jednak Suns wygrają z Nuggets i Spurs, a przegrają z Jazz, mogą w play-off nie zagrać. Ale tylko w przypadku, gdy koszykarze z Salt Lake City wygrają wszystkie mecze do końca sezonu.

W walce o czołową ósemkę liczą się jeszcze zajmujący 10. miejsce Houston Rockets (32-31), ale zespół z Teksasu przegrał sześć kolejnych meczów i nawet trzy zwycięstwa mogą im nie dać awansu do play-off. Jeśli Rockets zakończą sezon z takim samym bilansem jak Suns, wyżej będzie ekipa z Arizony, bo będzie mieć lepszy stosunek zwycięstw do porażek z drużynami ze swojej konferencji (w bezpośrednich starciach jest remis 2-2).

Na trzy mecze przed końcem Suns mają jeszcze matematyczne szanse nawet na szóste miejsce. Zespół Gortata musi wygrać wszystkie mecze do końca sezonu, będący na szóstym miejscu Mavericks zwyciężać już nie mogą, a Nuggets muszą mieć jedną porażkę więcej od Suns. W przypadku identycznych bilansów Suns zawsze będą lokatę niżej od jednych i od drugich, bo w bezpośrednich pojedynkach byli gorsi (1-3 z Mavs i na razie 0-2 z Nuggets).

Gdyby faza play-off zaczynała się dziś, Suns w pierwszej rundzie zagraliby z San Antonio Spurs, z którymi przegrali trzy dotychczasowe mecze.

Suns wydarli wygraną i są blisko gry w play-off

Gortat i Suns są o krok od play-off. Czy utrzymają miejsce w ósemce?
Więcej o: