Cegłą do kosza: Czekając na gwiazdy

W 5. kolejce Tauron Basket Ligi bohaterami kilku meczów byli polscy koszykarze. Czy to oznacza, że Polacy rządzą w ekstraklasie? Niekoniecznie - pisze Łukasz Cegliński z "Gazety Wyborczej".

Na 1,3 sekundy przed końcem meczu Paweł Leończyk zdobył zwycięskie punkty dla Energi Czarnych Słupsk w spotkaniu na szczycie z Zastalem Zielona Góra. Kamil Chanas (Polpharma Starogard) rzucił 21 punktów swojemu byłemu klubowi Anwilowi i ostatni zespół ligi wygrał we Włocławku. Robert Tomaszek był ostoją PGE Turowa Zgorzelec w zwycięskim meczu z AZS Koszalin.

Marcin Nowakowski (Polonia) zdobył 17 punktów, ustanowił rekord kariery i poprowadził "Czarne Koszule" do wygranej z Kotwicą. Rezerwowy tej ostatniej, 24-letni ligowy żółtodziób Sławomir Sikora, zdobył 15 punktów w ostatnich 10 minutach i rozstrzygnięte spotkanie zamienił w mecz zacięty do ostatnich sekund.

Polacy rządzą w Tauron Basket Lidze? Niestety, o przełomie mówić nie można. Na początku sezonu, jak co roku, objawiło się kilku ciekawych koszykarzy, ale tylko w Anwilu (Andrzej Pluta), Polpharmie (Chanas) i Treflu (Filip Dylewicz) punktowymi liderami są Polacy.

Inni, nieliczni, dobrze podają (Nowakowski), zbierają (Marcin Stefański, Konrad Wysocki), przechwytują (Łukasz Wichniarz, Zbigniew Białek), blokują (Adam Łapeta) lub po prostu grają (np. Piotr Stelmach, Łukasz Majewski, Tomasz Cielebąk czy Łukasz Wiśniewski). Polskich gwiazd, które nazwiskiem i błyskotliwą grą przyciągnęłyby kibiców przed telewizory, wciąż jednak brakuje.

Jest jednak koszykarz, o którym w lecie było głośno, bardzo głośno - nie, to nie Marcin Gortat. To Mateusz Ponitka - wicemistrz świata do lat 17, który został wybrany do pierwszej piątki mistrzostw w Hamburgu, a potem został MVP młodzieżowego turnieju w Barcelonie organizowanego przez NBA.

Ponitkę, który do szturmu na TBL szykuje się na jej zapleczu w AZS Politechnika Warszawska, obejrzałem w sobotę w meczu z ŁKS. I choć trenerzy i prezesi klubu proszą o powściągliwość w chwaleniu ledwie 17-letniego młokosa, kilka pozytywnych słów muszę o nim napisać.

Młody rzucający (196 cm wzrostu) wzmocnił się fizycznie - jest silniejszy i budową ciała nie odstaje od seniorów. Nie stracił przy tym dynamiki - sprytne wejście pod kosz, w którym oszukał obrońców i pofrunął do obręczy, zrobiło na mnie spore wrażenie. Szczególnie, że ŁKS bronił w sobotę bardzo dobrze i gospodarze - niepokonany lider I ligi - mieli problemy ze sforsowaniem tych zasieków.

- To taki gracz, który gra lepiej w trudnych sytuacjach - mówił w przerwie o Ponitce kierujący sekcją koszykarzy Politechniki Walter Jeklin. Po meczu mógł tylko znacząco pokiwać głową - dwie trójki, piękne trafienie po zwodzie, kilka zbiórek i asysta bohatera artykułu pozwoliły Politechnice wyjść na prowadzenie w czwartej kwarcie i wygrać mecz 67:63. 15 punktów i siedem zbiórek Ponitki w 28 minut były najlepszymi zdobyczami w jego drużynie.

Czy Ponitka będzie gwiazdą TBL, a później reprezentacji Polski? Tego o koszykarzu, któremu zdarzają się jeszcze niedoloty z linii rzutów wolnych, powiedzieć nie można, ale chłopak z Ostrowa Wlkp. talent ma wielki. - Jego trzeba wręcz hamować, żeby się nie przeforsował podczas treningu - mówi trener AZS PW Mladen Starcević. - W grze na wysokim poziomie przeszkodzić mu mogą tylko kontuzje albo błędy nasze, trenerów - dodaje Chorwat.

Oby i jedne, i drugie Ponitkę omijały.

PS Gdzie i jak grają pozostali wicemistrzowie świata do lat 17 z Hamburga? Zerknij na ceglinski.blox.pl .

5. kolejka Tauron Basket Ligi

Polonia Warszawa - Kotwica Kołobrzeg 84:79 . Bohater meczu: Sławomir Sikora (Kotwica).

Energa Czarni Słupsk - Zastal Zielona Góra 85:83 . Bohater meczu: Paweł Leończyk (Czarni).

PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 79:68 . Bohater meczu: Robert Tomaszek (Turów)

Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gd. 82:84 . Bohater meczu: Kamil Chanas (Anwil).

PBG Basket Poznań - Asseco Prokom Gdynia 80:64 . Bohater meczu: Cliff Hawkins (PBG).

Trefl Sopot - Siarka Tarnobrzeg 79:63 . Bohater meczu: Filip Dylewicz (Trefl).

Liczba kolejki

4

tyle meczów można było obejrzeć w telewizji (TVP Sport) lub internecie (Plk.pl). To rekord w historii ligi. Poprawić jakość transmisji i tak trzymać!

Cytat kolejki

"Miałem energię, by wyskoczyć ponad rywali, a Mantas spudłował tak, że piłka trafiła w moją rękę"

skrzydłowy Czarnych Paweł Leończyk, o zwycięskiej dobitce z Zastalem

Rzuty wolne

W Słupsku Zastal stracił decydujące punkty na 1,8 sekundy przed końcem. Trener Tomasz Herkt mógł wziąć czas, ale tego nie zrobił . O przerwę prosił jego asystent Tomasz Jankowski, ale mógł to zrobić tylko pierwszy trener.

Po zdobyciu mistrzostwa w 2003 roku Anwil wygrał w Hali Mistrzów 75 proc. meczów (bilans 99-33) . Zdarzały mu się pojedyncze wpadki i serie trzech, a nawet czterech porażek z rzędu. Ale policzek od Polpharmy i tak boli.

Mistrz Polski Prokom przegrał 64:80 w Poznaniu, ale gdynianie znów zagrali w lidze składem B - z gwiazd w drużynie prowadzonej przez Andrzeja Adamka zagrał tylko Bobby Brown. Amerykanin rzucił aż 29 punktów, jego koledzy byli znacznie słabsi. Poznaniacy rozstrzelali mistrza trójkami - trafili aż 13 z 25 rzutów.