Tyle zarabia Jeremy Sochan w NBA. Kosmiczne pieniądze dla polskiej gwiazdy

Ponad 5 milionów dolarów zarobi Jeremy Sochan za pierwszy sezon gry w San Antonio Spurs. Jeśli będzie prezentował odpowiedni poziom sportowy, w kolejnych latach jego wynagrodzenie będzie rosło. W ciągu czterech pierwszych lat w NBA będzie mógł zgarnąć ogromne pieniądze.

Latem 2022 roku Jeremy Sochan został czwartym Polakiem wybranym w drafcie NBA. Wcześniej byli to Maciej Lampe, Szymon Szewczyk (bez debiutu w lidze) oraz Marcin Gorat. W amerykańskiej lidze koszykówki występował także Cezary Trybański, lecz nie dostał się do niej poprzez draft.

Zobacz wideo Jeremy Sochan jak Rodman! Czy Polak podbije NBA? Już przeszedł do historii

Ile zarabia Jeremy Sochan w San Antonio Spurs?

Sochan został wybrany przez San Antonio Spurs z dziewiątką. To o tyle istotne, że przekłada się na jego zarobki. Im wyższy numer ma pierwszoroczniak, tym wyższą pensję może otrzymać. Wynika to z obowiązujących w NBA (i wielu innych zawodowych ligach amerykańskich) limitów wydatków na wynagrodzenia (tzw. salary cap).

W przypadku numeru dziewiątego ostatniego dratfu była to kwota 4,22 mln dolarów za sezon. Dodatkowo zawodnicy wybrani w pierwszej rundzie (numery 1-30) zazwyczaj mogą liczyć na to, że ich pensja będzie wynosić 120% ustalonej kwoty. To sprawia, że za pierwszy sezon gry w NBA Sochan zarobi 5,064 mln dolarów.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z każdym kolejnym rokiem umowy pensja Sochana będzie wyższa. Tu należy dodać, że choć podpisał kontrakt na cztery lata, to jako debiutant ma gwarantowane tylko dwa lata, ewentualne przedłużenie jest uzależnione od woli klubu. Gdyby jednak skrzydłowy wypełnił całą umowę, w drugim sezonie otrzyma 5,317 mln dol., a w trzecim 5,57 mln dol. - w obu przypadkach jest to kwota powiększona do 120% przysługującej mu podstawy.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w czwartym sezonie. Gdyby Spurs chcieli zatrzymać Sochana, muszą dać mu podwyżkę o około 27% w stosunku do zarobków z trzeciego sezonu. W efekcie w ostatnim roku mógłby liczyć na wynagrodzenie w wysokości 7,096 mln dol. W sumie na mocy czteroletniego kontraktu ze Spurs może zarobić 23,047 mln dolarów.

Ogromne zarobki w NBA. Sochanowi daleko do rekordzistów

Pensja Sochana może robić wrażenie, ale jak na standardy NBA nie jest niczym niezwykłym. W tym sezonie będzie w trzeciej setce najlepiej opłacanych graczy ligi. Najwięcej zarabia Stephen Curry z Golden State Warriors, który może liczyć na ponad 48 mln dol. za rok gry. Na kolejnych miejscach podium są dwaj gracze Los Angeles Lakers - Russell Westbrook ma roczne wynagrodzenie w wysokości ponad 47 mln dol., a LeBron James dostaje blisko 44,5 mln dol. 

W San Antonio Spurs najlepiej opłacany jest Keldon Johnson, który otrzymuje 18,5 mln dol. za sezon. Sochan z (potencjalnymi) średnimi zarobkami 5,76 mln dol. za rok gry jest szósty.

Więcej o: