Szok, sensacja. Wicemistrzowie Europy i faworyci do złota odpadają w 1/8 finału

Do sensacji doszło w trzecim niedzielnym meczu 1/8 finału EuroBasketu. Wicemistrzowie Europy i jedni z faworytów do złota - Serbowie - przegrali z Włochami 86:94.

O zwycięstwie Włochów zdecydowało pierwszych sześć minut czwartej kwarty. Przed nią Serbowie prowadzili 68:66. Na początku ostatniej części gry wicemistrzów Europy dopadła jednak strzelecka niemoc, a w ich grę ofensywną wdarł się chaos.

Z sześciu rzutów z gry Serbowie trafili tylko raz. Przy próbach z dystansu dwukrotnie mylił się Marko Gudurić, pod koszem zawiedli Vasilije Micić, Nikola Kalinić, a nawet największa gwiazda zespołu - Nikola Jokić.

A Włosi grali jak natchnieni. Imponowali szczególnie Marco Spissu oraz Achille Polonara, którzy po dwa razy trafili z dystansu. Na niewiele ponad cztery minuty przed końcem meczu Włosi wyszli na prowadzenie 82:70. I tego bezpiecznego prowadzenia nie oddali już do końca meczu. W jego końcówce, gdy rozstrzygnięcie stało się oczywiste, Serbom udało się jedynie zmniejszyć rozmiary porażki.

Sensacja na EuroBaskecie

Włosi podnieśli się, mimo że pierwszą kwartę przegrali ośmioma punktami (20:28). Straty niemal w całości odrobili w drugiej i trzeciej kwarcie, mimo że w tej ich trener - Gianmarco Pozzecco - został wyrzucony z ławki rezerwowych. Stało się tak, bo sędziowie dwukrotnie odgwizdali włoskiej ławce przewinienie techniczne.

Pozzecco, opuszczając ławkę, wycałował i wyściskał wszystkich swoich zawodników, a do szatni schodził ze łzami w oczach. Media społecznościowe zalały później filmiki z Pozzecco w roli głównej, gdy w korytarzu na kolanach cieszył się z sensacyjnego zwycięstwa swojej drużyny.

Sensacyjnego, bo Serbowie obok Słowenii i Grecji byli jednymi z głównych faworytów do złotego medalu na tegorocznych mistrzostwach Europy. Jednak to nie oni, a Włosi zagrają z Francją w ćwierćfinale EuroBasketu 2022.

Co ciekawe, wszystkie niedzielne mecze 1/8 finału zakończyły się takim samym wynikiem. Mecze Polska - Ukraina oraz Finlandia - Chorwacja, tak samo jak Włochy - Serbia, kończył się rezultatem 94:86. W ostatnim meczu 1/8 finału Czesi zagrają z Grekami.