Marcin Gortat zdradził, jaką dostaje emeryturę. Okazała suma tylko dla bezrobotnych

Marcin Gortat dwa lata temu ogłosił zakończenie sportowej kariery. Była gwiazda NBA ostatnio zdradziła, że od roku dostaje od ligi emeryturę w wysokości 8,4 tys. dolarów miesięcznie.

Marcin Gortat ostatni raz na parkietach NBA zaprezentował się w sezonie 2018/2019. Polak rozegrał wtedy 47 spotkań w barwach Los Angeles Clippers. Ostatni mecz rozegrał 5 lutego 2019 roku, a dwa dni później klub poinformował o jego zwolnieniu. Na początku 2020 roku polski środkowy zakończył sportową karierę, a od roku jest formalnie emerytem. 

Zobacz wideo Gortat znowu na parkiecie. Gwiazdy zagrały w szczytnym celu

Marcin Gortat dostaje emeryturę w wysokości 8,4 tys. dolarów

Wicemistrz NBA z 2009 roku o sportowej emeryturze opowiedział w rozmowie z portalem "Onet Sport". Jej wysokość zależy od tego, ile lat dany zawodnik grał w najlepszej lidze świata. Za każdy rok przysługuje świadczenie w wysokości 700 dolarów. Z uwagi na fakt, że Gortat w NBA grał przez 12 lat, od zeszłego roku jego konto zasila co miesiąc 8,4 tys. dolarów, czyli blisko 40 tys. zł. Emeryturę mógł zacząć pobierać dopiero z poprzednim roku. Dla porównania przeciętna emerytura Polaków w marcu 2022 wyniosła nieco poniżej 2,5 tys. zł brutto. 

- Zaczyna się ją wypłacać dopiero rok po zakończeniu kariery i prawo do niej przysługuje tym, którzy nie trudnią się pracą zarobkową. Aktualnie udzielam się tylko charytatywnie, ale gdybym na przykład zajął się działalnością trenerską i dostawał za nią wynagrodzenie, to emerytury nie mógłbym pobierać - wyjaśnia zawodnik.

Gwiazdor NBA zmienił obywatelstwo. Może wzmocnić Francuzów na igrzyskach olimpijskichGwiazdor NBA zmienił obywatelstwo. Może wzmocnić Francuzów na igrzyskach olimpijskich

Gortat powiedział też, na jakich zasadach zawodnicy pracują na późniejszą emeryturę. - Każdy zawodnik występujący w NBA jest zobowiązany do tego, aby część bieżących dochodów odkładać na funduszu emerytalnym. Wolną rękę ma się wyłącznie w kwestii wyboru, w co dany fundusz ma inwestować. Już na początku obecności w NBA podpytałem starszych kolegów, co jest najbardziej opłacalne i koniec końców dobrze wybrałem. W tej chwili wartość mojego funduszu, z którego wypłacana jest emerytura wynosi 4,5 mln dolarów. Całkowicie będę mógł go zlikwidować, gdy skończę 50 lat. Wtedy te pieniądze w całości trafią do mnie - zdradził koszykarz.

Enes Freedom & LeBron JamesEnes Freedom uderza w LeBrona Jamesa. "Możesz stąd wyjechać"

Więcej o: