Koszykarze 3x3 wyrwali medal ME! Piorunujący finisz! Dramatyczna ostatnia sekunda

Reprezentacja Polski w koszykówce 3x3 w dramatycznych okolicznościach sięgnęła po brązowy medal ME! Biało-czerwoni pokonali Rosję 19:18, choć przez większą część meczu przegrywali aż czterema punktami. Decydujący punkt zdobył Przemysław Zamojski w ostatniej sekundzie meczu.

Biało-czerwoni dotychczas szli jak burza w mistrzostwach Europy. Koszykarze 3x3 wygrali dwa mecze grupowe (20:18 z Estonią i 21:14 ze Słowenią), a w ćwierćfinale pokonali 21:14 Holandię. W półfinale czekało na nich jednak bardzo trudne zadanie, bo to Litwa była faworytem tego spotkania. Polacy dobrze weszli w mecz i było już 3:1, ale z każdą kolejną minutą było widać, że Litwa jest po prostu nieco lepszym zespołem. W rezultacie biało-czerwoni przegrali 10:19 i stało się jasne, że tuż po godzinie 21 zagrają w meczu o trzecie miejsce.

Piorunujący finisz Polaków

Mecz o brązowy medal ME zaczął się od bardzo wyrównanej gry Polaki i Rosji. Po trzech minutach było 5:3 dla Rosji i w tym momencie trener Polaków wziął czas, by na nowo ułożyć naszą grę. Po niej jednak niewiele się zmieniło i dalej ton rywalizacji nadawali Rosjanie. Na 6:24 min. przed końcem Przemysław Zamojski trafił za dwa punkty, a dodatkowo był faulowany. Dołożył jeszcze jeden punkt i Polska doprowadziła do remisu po 7. Potem przez kilka minut gra była bardzo wyrównana. Niestety, w pewnym momencie Rosja odskoczyła nam na 15:11.

Na cztery minut przed końcem było widać, jak bardzo zmęczeni są Polacy i przerwa telewizyjna była dla nich znakomitą okazją na złapanie chwili oddechu. Rosjanie cały czas utrzymywali jednak cztery punkty przewagi.

W ostatnich 90 sekundach Polacy zagrali jednak kilka świetnych akcji i doprowadzili do wyniku 18:17. Ostatnie sekundy były już pionujące. Najpierw doprowadziliśmy do remisu, a w ostatniej sekundzie, równo z syreną Zamojski trafił i Polska pierwszy raz w historii sięgnęła po medal mistrzostw Europy.

Najlepszy wynik w historii startów w ME

Dotychczas największym osiągnięciem naszych koszykarzy jest trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 2019 roku. W mistrzostwach Europy biało-czerwoni startowali w 2016,2018 i 2019 roku i zajmowali kolejno 8., 5., i 5. miejsce.

Przypomnijmy, że Polacy w tym turnieju zagrali  bez Michaela Hicksa, legendy polskiej koszykówki 3x3. W jego miejsce trener Piotr Renkiel powołał debiutanta - Łukasza Diduszkę. - Hicks dał sporo radości reprezentacji Polski w ostatnich latach. To w głównej mierze dzięki niemu biało-czerwoni zdobyli brązowy medal na mistrzostwach świata w 2019 roku w odmianie koszykówki 3x3. Amerykanin, który ma polskie obywatelstwo, grał w kadrze również na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio, ale swoich występów nie może zbyt miło wspominać - pisał Dominik Lenart, dziennikarz Sport.pl.