Dramat polskich koszykarzy 3x3 w meczu o ćwierćfinał! Kosmiczny rzut w ostatniej sekundzie

0,7 sekundy. Tyle brakowało do dogrywki z Belgią, ale wtedy rywale trafili za dwa i wygrali mecz 16:14. Dla polskich koszykarzy była to piąta porażka w siódmym meczu. I ostatnia, bo żegnają się z turniejem.

Najpierw porażka z Chinami (19:21), a kilka godzin później porażka z Holandią (20:22). Polscy koszykarze 3x3 w poniedziałek nie wykorzystali szansy na zapewnienie sobie awansu do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego, ale we wtorek mieli jeszcze jeden mecz. Z Belgią, z którą najlepiej trzeba było wygrać różnicą pięciu punktów lub wygrać zdobywając ich przynajmniej 20, by być pewnym przeskoczenia Chińczyków. Inny wynik przy niespełnieniu tych warunków oddawał los Polaków w ręce rywali. Liczenie na to, że ósma Japonia ogra szóste Chiny, i to też niezbyt wysoko.

Polscy koszykarze żegnają się z turniejem

Już początek meczu pokazał, że o wysokie zwycięstwo może być trudno. Zresztą w ogóle o zwycięstwo, bo po niespełna trzech minutach Belgowie prowadzili 6:2, a po chwili 8:2. Później Polacy się przebudzili. Na niespełna pięć minut przed końcem Paweł Pawłowski wszedł pod kosz i zdobył punkt. Do tego dał się sfaulować. To był szósty faul rywali, który dawał nam rzut, ale jego już Pawłowski nie wykorzystał - przegrywaliśmy wtedy 8:10.

Po chwili Belgowie znowu prowadzili trzema punktami, ale oni też zaczęli popełniać błędy. Na niespełna trzy minuty przed końcem Michael Hicks wyprowadził Polskę na prowadzenie (12:11), a po chwili trafił za dwa. Prowadziliśmy wtedy 14:11, ale później już trafiali tylko Belgowie. No i doprowadzili do remisu. Kiedy wydawało się, że czeka nas dogrywka, po złym rzucie Hicksa piłkę mieli jeszcze Belgowie. Na 0,7 sekund przed końcem. To wystarczyło, by trafili za dwa i wygrali mecz 16:14.

Polakom po porażce z Belgami zostało już tylko czekać na zwycięstwo Japonii. I nawet się doczekali, ale gospodarze igrzysk pokonali Chińczyków 21:16, czyli za wysoko. Punkty zdobyte we wszystkich meczach sprawiły, że to Japonia (123 punkty), a nie Polska (120) gra dalej w turnieju.

Tabela polskiej grupy po meczu Japonia - ChinyTabela polskiej grupy po meczu Japonia - Chiny olympics.com