Dmitrij Kulagin i Edgaras Ulanovas młodymi graczami roku w lidze VTB

Aż dwóch zawodników wyróżniono tytułem najlepszego młodego gracza ligi VTB w tym sezonie. To obrońca Triumpha Dmitrij Kulagin oraz skrzydłowy Neptunasa Edgaras Ulanovas.

W klasyfikacji na najlepszego młodego gracza ligi VTB uwzględniano tylko tych zawodników, którzy w czerwcu 2014 r. będą mieli 23 lata lub mniej. Jak wybierano zwycięzcę? Pod uwagę brano kilka czynników: wyniki głosowania w poszczególnych miesiącach (co miesiąc wybierano trzech najlepszych młodych graczy), statystyki zawodników, opinie ekspertów z ligi oraz dziennikarzy.

Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że dwóch koszykarzy, Kulagin i Ulanovas, zdobyło identyczną liczbę punktów - po siedem. I obaj zostali uznani najlepszymi młodymi graczami ligi VTB.

Kulagin rozegrał w tym sezonie 17 spotkań, w których rzucał średnio 8,5 pkt., miał 3,4 zbiórki i 2,5 asysty. Jego zespół Triumph Lyubertsy zajął wysokie, 3. miejsce w grupie B.

Ulanovas natomiast w 18 spotkaniach miał średnie: 9,8 pkt., 5,5 zbiórki i 2,2 asysty. Nie wystarczyło to jednak jego drużynie do awansu do play-off, Neptunas zajął 8. miejsce w grupie B.

- To bardzo ważne, że w lidze VTB tak wiele uwagi poświęca się młodym graczom. W tym sezonie zrobiłem kolejny krok do przodu i liczę na dalszy rozwój. Moja drużyna miała w tym sezonie kilka wzlotów i upadków, ale liczymy na dobry wynik w play-off - powiedział Kulagin.

A Ulanovas dodał: - Jestem bardzo szczęśliwy, wielkie podziękowania dla naszego całego zespołu. Nie zagramy co prawda w play-off, ale i tak za nami niezły sezon, zrobiliśmy w nim spory postęp.

Kolejne miejsca w klasyfikacji na najlepszego młodego gracza ligi VTB zajęli: środkowy Nymburka Rasid Mahalbasić (6 pkt.), środkowy VEF Derrick Nix (4 pkt.) i środkowy Azovmaszu Kyrylo Natyazhko (3 pkt.).