NBA. Gortat wyjdzie w piątek w pierwszej piątce

Marcin Gortat zagra w pierwszej piątce w wyjazdowym meczu z Detroit Pistons, który odbędzie się w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego. Polak zastąpi w niej gwiazdora Orlando Magic Dwighta Howarda, który narzeka na problemy z żołądkiem. - Nie wiadomo czy to tylko chwilowa niedyspozycja i zatrucie pokarmowe, czy może grypa żołądkowa - mówi Michał Micielski, przyjaciel Gortata odpowiedzialny za jego kontakty z mediami.

Gortat gra w NBA czwarty sezon i ma na koncie ponad 200 spotkań w sezonie zasadniczym i w play-off, ale dopiero po raz piąty wyjdzie na boisko w pierwszej piątce - w czterech poprzednich przypadkach przyczyną były urazy lub zawieszenia Howarda albo decyzja trenera, aby dać pierwszemu środkowemu odpocząć w końcówce sezonu.

Dokonania Gortata w czterech meczach w pierwszej piątce są bardzo dobre - 10,2 punktu oraz 12,5 zbiórki w 35,2 minuty na boisku. W porównaniu ze średnimi Polaka z czterech lat w NBA (3,7 punktu oraz 4,3 zbiórki w 13 minut) to świetne wyniki.

Jak Gortat zagra w Detroit? Polak miał dobry początek sezonu - grał po 17 minut w meczu, rzucał po 5,7 punktu, miał 5,5 zbiórki. W sześciu ostatnich spotkaniach Gortat był jednak cieniem samego siebie - w 10 minut zdobywał po 1,1 punktu i 2,5 zbiórki na mecz. Możliwe, że dzięki spotkaniu z Pistons odbuduje pewność siebie, a trener Stan Van Gundy znów wydłuży jego czas gry.

Magic będą faworytem piątkowego spotkania w Detroit - drużyna z Florydy wygrała pięć ostatnich spotkań i ma bilans 14-4, podczas gdy Pistons ponieśli ostatnio trzy porażki i z bilansem 6-13 są jednym z najgorszych zespołów Konferencji Wschodniej.

W sobotę, dzień po meczu z Pistons, Magic grają kolejne wyjazdowe spotkanie - tym razem z Milwaukee Bucks. - Nie wiadomo w jakiej kondycji będzie przed tym meczem Dwight. Jeśli ciągle będzie się źle czuł, to może się okazać, że Marcin dostanie kolejną szansę występu w pierwszej piątce - mówi Micielski.

Gortat 10/11

Magazyn NBA. Howard najlepszym obrońcą?

Gortat będzie ryzykantem ?

Więcej o: