NBA. Rewanż Magic za finał NBA

Orlando Magic po raz pierwszy od czerwcowych finałów NBA pokonali Los Angeles Lakers. Po zaciętej końcówce wygrali 96:94. Ważnym zawodnikiem Magic był Marcin Gortat.

Gortat wszedł w końcówce pierwszej kwarty i grał niemal do końca połowy, bo problemy z faulami miał Dwight Howard. Polak przeciwko mistrzom NBA zagrał niesamowicie efektywnie. Już w swojej drugiej akcji w obronie zablokował próbującego rzucić hakiem Pau Gasola, sprawiał spore problemy centrowi Lakers Andrew Bynumowi.

W ataku Gortat był równie skuteczny, ale i efektowny. Jego potężny wsad nad Lamarem Odomem po podaniu Jasona Williamsa realizator pokazywał kilka razy. Polak trafił też po zespołowej akcji z trzech metrów, i dobitce niecelnego rzutu. Magic z nim na parkiecie utrzymali 10-punktowe prowadzenie w drugiej kwarcie. W 16 minut Gortat rzucił 6 punktów, miał 6 zbiórek, 2 bloki i 3 faule.

W drugiej połowie środkowy z Łodzi grał krótko, bo przebudził się ospały wcześniej Howard. Lider Magic wyrwał w sumie 16 piłek na tablicach, a Magic prowadzili nawet 12 punktami po trójce Rasharda Lewisa.

Ale o zwycięstwo musieli drżeć do końca, bo fatalnie zaczęli czwartą kwartę. Przez cztery minuty nie potrafili zdobyć punktów, coraz lepiej szło Bryantowi (zdobył sześć punktów z rzędu), a Lakers doszli po rzucie Browna na dwa punkty. Bryant robił niesamowite rzeczy, trafiał z nieprawdopodobnych pozycji. W końcówce w zasadzie pojedynkę doszedł na jeden punkt, ale rzutu na dogrywkę nie trafił.

Magic zagrali lepiej zespołowo, skuteczniej w obronie i wygrali piąty mecz z rzędu. Z bilansem 44. zwycięstw i 20. porażek są na drugim miejscu w Konferencji Wschodniej, za Cleveland Cavaliers. Lakers (bilans 46-18) są liderami na zachodzie.

Orlando Magic - Los Angeles Lakers 96:94 Kwarty: 31:24, 21:24, 22:16, 22:30. Magic: Carter 25 (2), Nelson 15, Howard 15, Lewis 12 (4), Barnes 10 (1) oraz Pietrus 7 (1), Gortat 6, Williams 4, Bass 2, Reddick 0. Lakers: Bryant 34 (2), Gasol 20, Fisher 11 (1), Artest 8 (1), Bynum 5 oraz Odom 8, Brown 7 (1), Powell 1, Farmar 0.