Gortat zostaje w Orlando Magic

Marcin Gortat nie zagra w Mavericks. Przez pięć lat zarobi w Orlando Magic te same 34 mln dol., ile obiecali mu w Dallas, ale wciąż będzie tylko etatowym rezerwowym.

Tydzień temu Gortat podpisał umowę z Dallas Mavericks. - Wydaje mi się, że dobrze wpasuję się w ten zespół - mówił Polak. - W Dallas mają świetnego rozgrywającego Jasona Kidda, najlepszego wysokiego skrzydłowego w NBA Dirka Nowitzkiego. I pokazują, że im bardzo na mnie zależy.

Mavericks mają także 33-letniego Ericka Dampiera, środkowego, który zbliża się do końca kariery. Gortat mógłby go zastąpić w Dallas w pierwszej piątce albo przynajmniej grać po 20 minut. To dlatego 25-letni środkowy tak cieszył się na transfer do Teksasu.

Ostatnie słowo mieli jednak Magic i wyrównali ofertę Mavericks. - Posiadanie dobrego środkowego jest w naszej lidze konieczne, a Marcin bardzo ciężko pracował na to, aby znaleźć się w tej kategorii. Zapewnia nam imponujące pole manewru pod koszem i jesteśmy bardzo zadowoleni, że mamy go z powrotem - mówił po ogłoszeniu decyzji dyrektor generalny Magic Otis Smith.

Na pozostaniu w Orlando Gortat finansowo nie straci, bo podpisany tydzień temu kontrakt jest gwarantowany w każdym klubie NBA. Jednak w Magic znów będzie rezerwowym - w poprzednim sezonie Polak grał średnio po 12,6 minuty, a pojedyncze dłuższe występy uzależnione były od kontuzji lub dużej liczby fauli Dwighta Howarda. Czołowy środkowy NBA jest defensywnym i ofensywnym kręgosłupem Magic, co grę jego zmiennika ogranicza do minimum.

Gortat, chwalony za występy w play-off, w którym Magic doszli aż do finału (przegrali 1:4 z Los Angeles Lakers), od kilku tygodni powtarzał, że w przyszłym sezonie oczekuje zmian. - Muszę grać więcej, bo inaczej przestanę się rozwijać, może nawet zrobię krok w tył - mówił. Był gotowy na zmianę klubu, ale dodawał: - W rozmowie, którą po finale przeprowadziłem z trenerem Stanem Van Gundym, usłyszałem, że widzi dla mnie większą rolę w zespole.

Większa rola oznaczałaby przesunięcie Gortata na pozycję wysokiego skrzydłowego, ale Polak - naturalny środkowy - w minionym sezonie zagrał na niej ledwie kilka razy. Na dodatek Magic pozyskali ostatnio dwóch graczy na tę pozycję - Ryana Andersona z New Jersey Nets i Brandona Bassa z Mavericks. To oni, a nie Gortat, powinni być zmiennikami Rasharda Lewisa.

Magic, zatrzymując Gortata, podjęli kolejną dobrą decyzję w okresie transferowym. Polak gwiazdą nie jest, ale trenerzy z Orlando obserwują go od kilku lat - znają jego możliwości, rezerwy, słabe strony i wiedzą, że pomaga drużynie. Gortat na Florydzie też czuje się dobrze - jedyny minus to za mało minut na boisku.

Ofensywa Magic rozpoczęła się po sprowadzeniu Vince'a Cartera, który - biorąc pod uwagę i kryteria sportowe, i ekonomiczne - lepiej pasuje do drużyny niż oddany do Toronto Raptors Hedo Turkoglu. Andreson, Bass i Gortat dopełniają skład zespołu, który ma walczyć o mistrzostwo NBA z również wzmocnionymi Lakers, Mavericks, San Antonio Spurs, Boston Celtics i Cleveland Cavaliers.

Koszta są duże, bo klub z Orlando już o 11 mln przekracza próg podatkowy i do kasy NBA wpłaci właśnie 11 mln. Po zdobyciu wicemistrzostwa Smith dostał jednak zielone światło od właściciela Magic, czyli rodziny DeVos. Jej seniorem jest Richard DeVos, założyciel Amwaya, posiadacz fortuny wartej 3,6 mld dol.

Gortat będzie w Magic zmiennikiem Howarda, ale i dużym atutem klubu na rynku transferowym. Możliwe, że klub z Orlando będzie próbował dokonać wymiany z Polakiem w roli głównej, jeśli w trakcie sezonu okaże się, że zespół ma braki na innych pozycjach. Na Gortata, czyli zawodnika, o którego biją się czołowe kluby, chętnych - gotowych oddać wartościowych graczy - nie zabraknie.

Sezon NBA rusza na początku listopada. Okienko transferowe otwiera się 15 grudnia.

Gortat zostaje w Orlando! Dobrze czy źle?