NBA. Shawn Marion w Dallas

Jeden z najwszechstronniejszych koszykarzy NBA Shawn Marion przechodzi do Dallas Mavericks. Klub, w którym prawdopodobnie będzie grał Marcin Gortat, chce walczyć o tytuł

Gortat zostanie w Orlando Magic, jeśli jego dotychczasowy klub wyrówna ofertę Mavericks (34 mln dol. za pięć lat). To jednak mało prawdopodobne.

W Dallas 25-letni polski środkowy ma być częścią zespołu, który zamierza włączyć się do walki o tytuł. Dołączy do doświadczonych - strzelca Dirka Nowitzkiego, rozgrywającego Jasona Kidda, wszechstronnego Josha Howarda oraz najlepszego rezerwowego minionego sezonu Jasona Terry'ego.

Teraz Mavericks wzmacniają skrzydła - Marion (31 lat, 201 cm wzrostu) w latach 1999-2008 był symbolem ofensywnych i efektownych Phoenix Suns. Przydomek "Matrix" dostał na początku kariery w NBA po akcji, w której najpierw zabrał piłkę rywalowi, a potem pięknie wsadził ją do kosza. Późniejsze lata pokazały, że połączenie skutecznej obrony z atakiem jest jego znakiem firmowym - w swoim najlepszym sezonie 2005/06 był jedynym graczem ligi, który mieścił się w czołówce pod względem punktów, zbiórek, przechwytów, bloków, skuteczności i minut gry.

Ostatnio przeżywał kryzys, bo dwa transfery kończyły się dla niego w słabych klubach - najpierw Miami Heat, a potem Toronto Raptors. Teraz, po skomplikowanej wymianie, w której udział wzięli Mavericks, Raptors, Magic i Memphis Grizzlies, prawdopodobnie odżyje, bo zespół z Dallas - wzorem Boston Celtics z sezonu 2007/08 - zbiera grupę weteranów zdolnych powalczyć o tytuł. Mocne zespoły w Konferencji Zachodniej mają też mistrzowie Los Angeles Lakers i San Antonio Spurs, ale Mavericks też powinni się liczyć.

Więcej o: