NBA: Czwarte w karierze double-double Gortata

Marcin Gortat z Orlando Magic zdobył 10 punktów i miał 11 zbiórek w wygranym 110:94 spotkaniu z Milwaukee Bucks. To czwarte spotkanie Polaka w karierze, w którym uzyskał dwucyfrowe osiągnięcia w dwóch statystykach.

W poprzednim sezonie Gortat dokonał tego pod koniec sezonu zasadniczego przeciwko Washington Wizards (12 punktów i 11 zbiórek). W obecnym rozgrywkach polski środkowy miał 16 punktów i 13 zbiórek w grudniu z Golden State Warriors, a w marcu zaliczył odpowiednio 13 i 15 z Chicago Bulls.

W piątek Gortat trafił 5 z 8 rzutów z gry (nie wykorzystał żadnego z trzech wolnych), miał 11 zbiórek (osiem w obronie), a do tego dołożył dwa bloki, przechwyt, stratę i trzy faule. Grał przez 24 minuty, a liczba zbiórek była najwyższa w zespole. Gwiazdor Magic Dwight Howard w ciągu takiego samego czasu gry miał 18 punktów, dziewięć zbiórek i pięć asyst.

Ale on nie musiał być nadmiernie eksploatowany, bo Magic (bilans 54-18) pokonali Bucks (31-42) bez większych problemów. Gortat grał w drugiej, trzeciej i czwartej kwarcie, ale najbardziej produktywny był w tej ostatniej - miał moment, kiedy w ciągu półtorej minuty zdobył sześć punktów.

Polak w meczu z Bucks przekroczył granicę 200 punktów w NBA - ma ich obecnie dokładnie 207. Gortatowi brakuje dziewięciu do wyprzedzenia pod tym względem Macieja Lampego, który w NBA zdobył 215 punktów. Amerykańscy statystycy: Gortat najbardziej wartościowym graczem Magic!

Magic wciąż są na drugim miejscu w Konferencji Wschodniej - zespoły z czołówki także wygrały swoje mecze. Pierwsi Cleveland Cavaliers (59-13) pokonali 107:85 Minnesota Timberwolves, a Boston Celtics (55-19) zwyciężyli 99:93 Atlanta Hawks.

Marcin Gortat zostanie w Magic - za 5 mln dolarów?