El. ME koszykarzy. Polacy po raz drugi pokonali Niemców. Awans bliżej

Po najlepszym meczu w eliminacjach do mistrzostw Europy koszykarzy reprezentacja Polski pokonała w Bonn Niemcy 88:76. Biało-czerwoni objęli prowadzenie w grupie C i są bliscy awansu do przyszłorocznego EuroBasketu.

Była to trzecia wygrana Polaków w tych eliminacjach i druga nad Niemcami, którzy byli uważani za faworytów grupy C. W środę w Bonn biało-czerwoni zagrali bardzo dobre spotkanie, którym pokazali, że o wpadce z Austrii już zapomnieli.

W pierwszej połowie świetnie grali podkoszowi. Adam Hrycaniuk nie tylko twardo bronił, ale i był skuteczny. Niesamowitymi akcjami pod koszem i na obwodzie zadziwiał Damian Kulig, a trafiał też Aaron Cel. Ta trójka rzuciła 36 z 43 punktów Polaków w pierwszych 20 minutach. Niemcy grali chaotycznie, zrywami, ale po pierwszej połowie przegrywali tylko dwoma punktami (41:43).

W drugiej połowie do gry włączyli się obwodowi. Świetnie zaczął grać Mateusz Ponitka, który czterokrotnie trafił z dystansu. Dobrze nad grą panował doświadczony rozgrywający Robert Skibniewski, a ważne rzuty trafiał Adam Waczyński. Polacy rozpoczęli trzecią kwartę od 12 punktów z rzędu, potem prowadzili nawet 17 punktami, ale Niemcy walczyli do końca.

W czwartej kwarcie rozpędził się Schroeder, punktował też Theiss i gospodarze doszli na sześć punktów (71:77) na niespełna dwie minuty przed końcem meczu. Ale Polacy prowadzenia nie pozwolili sobie odebrać. Najpierw dwa wolne wykorzystał Waczyński, a potem, na 48 sekund przed końcem, piekielnie ważną trójkę z rogu trafił Cel. Niemcy uciekali się do fauli taktycznych, ale biało-czerwoni trafiali z linii i obronili przewagę. Mecz wygrali 88:76.

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski zdobył Mateusz Ponitka - 19. Po 16 punktów rzucili Damian Kulig i Aaron Cel, Hrycaniuk miał 15 punktów. Po 20 punktów dla Niemców zdobyli Theis i Schroeder.

Polacy objęli prowadzenie w grupie C. Jeśli pokonają Luksemburg (w niedzielę) i Austrię (w środę), zajmą pierwsze miejsce na koniec eliminacji i wywalczą awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy.