EuroBasket 2013. Polacy zaskoczą europejskich dominatorów?

Od 1999 roku nie spadli niżej niż na czwarte miejsce w ME. Wygrali dwa ostatnie EuroBaskety, są wicemistrzami olimpijskimi. W ostatnich latach zdominowali europejską koszykówkę. W niedzielę zagrają z Polską, która na ME w Słowenii jeszcze meczu nie wygrała. Początek o godz. 14.30. Relacja Zczuba i na żywo w Sport.pl

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

W Słowenii obrońcy tytułu grają w odmienionym składzie. Bez dwóch liderów - Pau Gasola i Juana Carlosa Navarro. Mówi się, że Gasol jest gwarantem medali - gdy go zabrakło na ME 2005 i MŚ 2010, Hiszpanie wracali do domów z niczym. Teraz ma być inaczej.

Choć na mistrzostwach zagrają w nieco słabszym składzie niż w ostatnich latach, na pewno nadal pozostają faworytem. W składzie mają czterech graczy z NBA (Marc Gasol, Jose Calderon, Ricky Rubio i Victor Claver), dwóch, którzy jeszcze niedawno tam grali (Rudy Fernandez i Sergio Rodriguez). Reszta gra w Hiszpanii, która ma najsilniejszą ligę w Europie. Trenerem jest Juan Antonio Orenga - debiutant w roli pierwszego szkoleniowca, zastąpił Włocha Sergio Scariolo.

Starają się grać szybko w ataku, agresywnie w obronie. Dużo rzucają z dystansu i starają się wykorzystywać potencjał Marca Gasola, który nie tylko umie ograć rywali pod koszem, ale jak na wysokiego zawodnika świetnie dzieli się piłką.

Po trzech meczach Hiszpanie mają bilans 2-1, a ich gra daleka jest od perfekcji. W pierwszym meczu pokonali Chorwację 68:40, a w czwartej kwarcie pozwolili rywalom zdobyć trzy punkty. W sobotę Czesi ulegli mistrzom Europy 39:60, a w ostatniej części meczu uciułali dwa punkty, choć wcześniej ambitnie walczyli i jeszcze w trzeciej kwarcie tracili tylko pięć punktów.

Sposób na hiszpańską defensywę znaleźli Słoweńcy, którzy dzięki dobrym akcjom w samej końcówce Gorana Dragicia i Bostjana Nachbara niespodziewanie pokonali Hiszpanów 78:69.

Z Polakami Hiszpanie grali na dwóch ostatnich EuroBasketach. W 2009 roku w meczu decydującym o awansie do ćwierćfinału zwyciężyli 90:68. W 2011 roku zespoły trafiły na siebie w pierwszej rundzie - znów lepsi byli Hiszpanie, którzy wygrali 83:78.

Skład reprezentacji Hiszpanii:

Rozgrywający: Ricky Rubio (190 cm, 23 lata), Sergio Rodriguez (191 cm, 27 lat), Jose Calderon (195 cm, 32 lata)

Rzucający: Rudy Fernandez (196 cm, 28 lat), Sergio Llull (190 cm, 26 lat)

Niski skrzydłowy: Fernando San Emeterio (199 cm, 29 lat), Alex Mumbru (202 cm, 34 lata), Victor Claver (207 cm, 25 lat)

Silny skrzydłowy: Pablo Aguilar (202 cm, 24 lata), Geman Gabriel (207 cm, 33 lata)

Środkowi: Marc Gasol (215 cm, 28 lat).

Więcej o: