EuroBasket 2011. Polacy wymęczyli wygraną

Reprezentacja koszykarzy pokonała Portugalię 81:73 i zachowała szanse na awans do drugiej fazy mistrzostw Europy, ale z taką grą jak w piątek ciężko myśleć o niedzielnej wygranej z Turcją.

Z grupy A awansują trzy zespoły i jeśli biało-czerwoni chcą się w tym gronie znaleźć, to muszą jutro z wicemistrzami świata wygrać. Transmisja spotkania o 16.45 w TVP 2. Relacja na żywo w Sport.pl.

Po pierwszej połowie piątkowego meczu wydawało się, że szanse Polaków są już pogrzebane - w starciu ze słabiutką Portugalią biało-czerwoni spisywali się fatalnie. Tylko Łukasz Koszarek grał dobrze, pozostali Polacy byli rozkojarzeni, irytująco nieskuteczni, wolni w obronie. Spod obręczy pudłowali Szymon Szewczyk i Adam Hrycaniuk, cały zespół zbyt wolno wracał się do obrony.

Do przerwy drużyna trenera Alesa Pipana miała aż 15 strat i przegrywała 29:36. Żadnego punktu w pierwszych 20 minutach nie zdobył Thomas Kelati, najlepszy polski koszykarz spotkań z Hiszpanią i Litwą.

Drugą połowę Polacy zaczęli jednak od zrywu 13:0, a rywale przez ponad sześć minut nie zdobyli punktu. Biało-czerwoni zaczęli agresywniej bronić, próbowali podwojeń na obwodzie, po których Portugalczycy popełniali straty.

Z dobrej defensywy wynikał lepszy atak, w którym Polakom zaczęły wpadać rzuty z dystansu - zaczął Szewczyk, potem trójką przełamał się Kelati, a po rzucie Dardana Berishy zrobiło się 42:36 dla Polaków.

Drużyna Pipana nie powiększyła jednak przewagi do takich rozmiarów, by dokończyć mecz w spokoju. Portugalczycy odżyli i doprowadzili do remisu po trzech kwartach - na 49:49 wyrównali rzutem z połowy.

Pięć minut przed końcem meczu Portugalczycy prowadzili 61:60, ale Polacy dwa razy zagrali konsekwentnie pod kosz - najpierw akcję wykończył bardzo pożyteczny Paweł Leończyk, a potem trzypunktowe zagranie wykonał po dobrym podaniu Kelatiego Hrycaniuk.

Chwila nieuwagi, dwie straty Koszarka i dwie trójki rywali zmniejszyły prowadzenie Polaków do 73:71, ale na więcej Portugalczyków stać nie było. Wynik meczu rzutem z 10 metrów ustalił Koszarek, który zdobył 18 punktów i był najlepszym strzelcem Polaków. 16 punktów dodał Berisha, a 13 Szewczyk.

Dirkules, brytyjski LeBron i inni - największe gwiazdy EuroBasketu (WIDEO) ?