Kto z kim zagra w play-off NBA? Wciąż nic nie wiadomo

Dzień przed zakończeniem sezonu nie jest znana żadna para pierwszej rundy play-off. Pewne swoich miejsc jest tylko pięć drużyn w NBA. Analizujemy, z kim mogą zagrać Washington Wizards Marcina Gortata, kto sprawdzi formę Golden State Warriors, a kto może trafić na LeBrona Jamesa i Cleveland Cavaliers?

Co wiemy na pewno

Na dzień przed końcem sezonu na Wschodzie na pewno pierwsze miejsce zajmą Toronto Raptors, drugie miejsce przypadnie Boston Celtics, a piąte Indiana Pacers. Na zachodzie pewne swoich miejsc są tylko Houston Rockets (1.) oraz Golden State Warriors. Ostatniego dnia sezonu zasadniczego rozegranych zostanie 12 meczów, z czego aż osiem będzie miało wpływ na układ meczów w play-off.

Wizards mogą być nawet na szóstym miejscu

Washington Wizards we wtorek pokonali Boston Celtics i tym samym zachowali szanse na to, by podskoczyć ostatniego dnia sezonu nawet na szóste miejsce na wschodzie. Ich los zależy jednak od rywali. Sytuacja jest następująca: jeśli Wizards w środę przegrają ze słabymi Orlando Magic, na pewno zajmą ósme miejsce i w pierwszej rundzie play-off zmierzą się z Toronto Raptors. Na ósmym miejscu pozostaną także wtedy, gdy swoje mecze wygrają ostatniego dnia Miami Heat i Milwaukee Bucks.

Drużyna Marcina Gortata może być siódma, tylko wtedy, gdy pokona Magic, Miami Heat przegrają , a Milwaukee Bucks wygrają swój mecz. Wizards mogą być też na szóstym miejscu - do tego potrzebują oprócz swojej wygranej także porażek Bucks i Heat.

Kto będzie trzeci na Wschodzie?

Cleveland Cavaliers i Philadelhia 76ers rywalizują o trzecie miejsce na Wschodzie i prawdopodobne starcie z osłabionymi Boston Celtics w drugiej rundzie play-off. Jeśli w środę Cavaliers pokonają Knicks, a 76ers przegrają z Bucks, to LeBron James i spółka zajmą trzecie miejsce. Jeśli Cavs przegrają lub 76ers wygrają, to trzecie miejsce przypadnie drużynie z Filadelfii. Ekipa, która zajmie czwarte miejsce, w pierwszej rundzie play-off zmierzy się z Indiana Pacers.

Bucks grają o szóste miejsce

Jeśli Milwaukee Bucks w środę pokonają Philadelphia 76ers zajmą szóste miejsce na Wschodzie. Mogą być na szóstej lokacie także w przypadku porażki, ale wtedy swoje mecze muszą przegrać też Miami Heat i Washington Wizards. Jeśli Bucks przegrają z Sixers, a Wizards lub Heat wygrają, to będą na siódmym miejscu. Ekipa z Milwaukee będzie ósma, jeśli przegra, a Wizards i Heat swoje mecze wygrają.

Mecz o wszystko

Denver Nuggets grają na wyjeździe z Minnesota Timberwolves. Po 81 meczach sezonu obie drużyny mają po 46 zwycięstw i 35 porażek. Czyli sytuacja jest jasna - zwycięzca gra w play-off, przegrany jedzie na ryby.

Jeśli Nuggets pokonają Wolves, to pewne jest, że nie zajmą ósmego miejsca i w pierwszej rundzie nie zagrają z najlepszymi na zachodzie Houston Rockets. W przypadku awansu Nuggets z Rockets zagra przegrany ze środowego meczu San Antonio Spurs - New Orleans Pelicans. Nuggets zakończą sezon na szóstym miejscu, jeśli Memphis Grizzlies ograją Oklahoma City Thunder. Będą siódmą drużyną zachodu, jeśli to Thunder będą zwycięzcy.

W przypadku wygranej Timberwolves mogą zająć miejsce szóste, siódme lub ósme. Będą na szóstym miejscu, jeśli Memphis Grizzlies pokonają Oklahoma City Thunder a San Antonio Spurs wygrają z New Orleans Pelicans. Szóste miejsce oznacza grę ze zwycięzcą meczu Portland Trail Blazers - Utah Jazz. Wolves będą na siódmym miejscu i w pierwszej rundzie play-off zmierzą się z Warriors, jeśli swoje mecze wygrają Pelicans i Grizzlies lub Spurs i Thunder. Z kolei, jeśli Thunder i Pelicans wygrają swoje mecze, Wolves skończą sezon na ósmym miejscu, a to będzie oznaczało rywalizację z Rockets.

Bardzo dziki zachód

Przewidzieć układ par na zachodzie jest piekielnie trudno. Przed ostatnim dniem możliwych jest aż 16 różnych scenariuszy, które najlepiej obrazuje poniższa grafika:

Upraszczając: Utah Jazz zagrają w bezpośrednim pojedynku z Portland Trail Blazers o trzecie miejsce na zachodzie. Przegrany na pewno nie spadnie niżej niż na piąte miejsce. Na czwarte miejsce z pozostałych drużyn wskoczyć mogą tylko Oklahoma City Thunder lub San Antonio Spurs.

Jeśli Thunder wygrają ostatniego dnia z Grizzlies, a Jazz pokonają Blazers, skończą sezon na szóstym miejscu. Jeśli Blazers wygrają, to Thunder będą na czwartym miejscu na Zachodzie. Porażka z Grizzlies w każdym scenariuszu spycha ich na ósmą lokatę.

Spurs mogą być na czwartym miejscu tylko wtedy, jeśli z Pelicans wygrają, a swoje mecze przegrają Blazers i Thunder.

Pelicans mogą być co najwyżej na piątej lokacie, ale tylko wtedy, gdy ograją Spurs, a swoje mecze przegrają Jazz i Thunder lub gdy wygrają ze Spurs, a Jazz pokonają Blazers.

Więcej o: