EuroBasket 2011. Polska - Litwa 77:97. Nie dali szans

77 : 97
Komentarze
Od?wie?
72
Litwini nie dali Polakom szans. Z niesamowitą dokładnością wykorzystywali każdy błąd obrony, a że tych było wiele szybko uzyskali wysoką przewagę. Polacy przyzwoicie walczyli w pierwszej kwarcie, dobrze zaczęli trzecią, ale Litwini odpowiadali mocnymi uderzeniami. Nie do zatrzymania był Mantas Kalnietis, który rzucił 19 punktów i miał po sześć zbiórek i asyst.

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski rzucił Thomas Kelati - 16. 10 miał Dardan Berisha, tyle samo zdobył Szymon Szewczyk. Słabszy mecz zagrał Łukasz Koszarek (6 punktów i 4 asysty). Polacy łatwo dali się zdominować w walce o zbiórki (przegrali je aż 19:41).

Polacy zachowali jeszcze szanse na awans do kolejnej rundy, ale muszą wygrać trzy pozostałe mecze. Najważniejsze dla Polaków będzie jednak piątkowe spotkanie z Portugalią - wygrana drużyna najprawdopodobniej uniknie ostatniego miejsca w grupie A.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

Polska przegrała z Litwą 77:97

40. min. 77:97 Szewczyk trafia jeden z dwóch rzutów wolnych.

40. min. 76:95 Łapeta po pick'n'rollu pakuje piłkę do kosza.

39. min. 74:91 Szewczyk z odchylenia trafia.

39. min. 72:91 Przewinienie obustronne - Łapeta przepychał się z Valanciunasem.

38. min. 7289 Wiśniewski trafia dwa rzuty wolne. Songaila siada po piątym faulu.

37. min. 68:89 Litwini trochę już odpuszczają. Wiśniewski ambitnie, walecznie, wszędzie go pełno. Rzuca, zbiera, podaje. Łapeta dobija spod kosza. Przewaga zmniejszyła się do 21 punktów.

36. min. 66:89 Wiśniewski wyrywa piłkę Delininkaitisowi i w kontrze trafia.

35. min. 64:88 Dobra akcja Koszarka. Minął Songailę i trafił. Litwin łapał go jeszcze wpół, sędziowie odgwizdali faul niesportowy.

34. min. 61:86 Berisha za trzy, Polacy zmniejszają straty do 25 punktów, a zdenerwowany Kemzura bierze czas. Polacy szans na zwycięstwo nie mają, ale ambitnie walczą do końca.

33. min. 56:86 Trafia Łapeta, chwilę później Berisha, ale Litwini też się nie mylą. Ich przewaga tu już 30 punktów.

32. min. 52:81 Kalnietis łatwo mija Koszarka i trafia spod kosza.

31. min. 52:79 Delininkaitis uciekł Wiśniewskiemu i trafił za trzy. Złej obrony Polaków ciąg dalszy.

Po trzech kwartach Polacy przegrywają z Litwą 52:76

30. min. 52:73 Pamuła za trzy. Dobra akcja, ładnie wyszedł po zasłonie i trafił.

29. min. 49:72 Znów czysta pozycja Ławrynowicza i są kolejne punkty dla Litwy.

28. min. 49:70 Kalnietis zgubił na zasłonie Skibniewskiego i trafił spod kosza.

27. min. 49:68 Ufff. Wreszcie punkty dla Polski - Kelati.

27. min. 47:68 Litwini bardzo dobrze grają w obronie. Skutecznie odcinają wysokich od podań, dobrze kryją rozgrywających.

25. min. 47:68 Jasikevicius za trzy. Litwini dominują. Polacy bez punktów od trzech minut.

24. min. 47:63 Litwini mają mnóstwo wolnych pozycji i ich nie marnują. Słaba obrona Polaków.

23. min. 47:60 Odważne wejście Szczotki. Trafia po pivocie.

22. min. 45:60 Litwini złapali drugi oddech. Siedem punktów z rzędu, trójkę trafił Jasitis. Ales Pipan bierze czas.

22. min. 45:53 Kelati trafił dwa rzuty wolne, już tylko osiem punktów straty. Bardzo dobry początek drugiej połowy wykonaniu Polaków.

21. min. 43:53 Szewczyk za trzy! Polacy odrabiają straty, Litwini strata za stratą.

21. min. 40:53 Kelati trafia na początek drugiej połowy.

Przerwa Litwini trafili 71 procent rzutów z gry, często rzucają z czystych pozycji. Skuteczność Polaków - 40 procent. Rywale wygrywają też walkę o zbiórki - 21:10.

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski rzucił Thomas Kelati - 10. Dwa razy trafił za trzy. Rzucający reprezentacji Polski ufundował nagrodę dla zwycięzcy konkursu rzutów z dystansu podczas turnieju 'Hoops with Kicks', który w sobotę odbędzie się w Warszawie. Patronat nad imprezą objęła 'Gazeta Wyborcza'.

Polacy przegrywają po dwóch kwartach z Litwą 38:53

20. min. 38:53 Kelati za trzy, ale chwilę później odpowiada Delininkaitis za dwa.

20. min. 35:49 Drobny uraz Jankunasa, Siada na ławce z kolanem obłożonym lodem.

19. min. 35:47 Leończyk trafił dwa rzuty wolne.

18. min. 33:47 Jankunas z czystej pozycji - trafił.

18. min. 33:45 Pamuła wszedł i chwile później trafił trójkę z rogu. Najmłodszy zawodnik reprezentacji POlski na EuroBaskecie 2011.

17. min. 30:45 Twarda i agresywna obrona Litwinów, daje im liczne okazje do kontrataków, a tych nie marnują. 15 punktów przewagi to ich najwyższe prowadzenie. Ales Pipan wykorzystuje drugą przerwę na żądanie.

16. min. 30:41 Indywidualna akcja Koszarka, ale pudło. Zbiórka w ataku Łapety, który z faulem dobija. Rzutu wolnego już nie wykorzystał.

16. min. 28:41 Kalniatis trafia w kontrze. Litwa znów odskakuje.

15. min. 28:39 Polacy bronią strefą, ale Litwini ją rozrzucają i Jankunas trafia spod kosza.

15. min. 27:37 Kelati za trzy, ale po chwili Jasaitis z półdystansu. Przewaga rywali się utrzymuje.

14. min. 24:35 Dobitka Szymona Szewczyka, ale chwilę później Songaila trzeci raz z półdystansu skarcił Hrycaniuka.

13. min. 22:33 Siedem punktów z rzędu Litwinów, odskakują na 11 punktów. Ales Pipan nie bierze czasu.

12. min. 22:29 Songaila bez obrony na szóstym metrze - trafia.

12. min. 22:27 Songaila trafia.

11. min. 22:25 Hrycaniu siłowo pod koszem, ale skutecznie. Pierwsze punkty w drugiej kwarcie.

Po pierwszej kwarcie Polska przegrywa z Litwą 20:25. Najwięcej, 5 punktów, zdobył Dardan Berisha. Punktowało sześciu Polaków. Litwini dominują w zbiórkach 13:4.

10. min. 20:25 Kelati zza połowy równą syreną blisko sukcesu.

9. min. 20:24 Skibniewski znów trafia. Indywidualna akcja i rzut z półdystansu. Chwilę później Szczotka fauluje Pociusa.

9. min. 18:24 Ależ podanie Jasikeviciusa do Valanciunasa nad kosz!

8. min. 18:22 Wreszcie punkty Polski. Skibniewski wyszedł po zasłonie i trafił

8. min. 16:22 Seria dziewięciu punktów z rzędu Litwinów zakończona trójką Sarunasa Jasikeviciusa. Trener Ales Pipan bierze czas.

7. min. 16:17 Bardzo dobry mecz rozgrywa Mantas Kalnietis. Rozgrywający Litwy ma już 10 punktów, dwie zbiórki i asystę.

7. min. 16:13 Berisha za trzy!

6. min. 13:13 Leończyk trafił dwa rzuty wolne.

6. min. 11:13 Zmiany w reprezentacji Polski: odpoczywają Koszarek z Kelatim, a do gry wchodzą Skibniewski i Szczotka.

6. min. 11:10 Faul Leończyka w walce o piłkę, chwilę później faul Szewczyka na zasłonie i Litwini mają już rzuty wolne.

6. min. 11:9 Drugi faul Hrycaniuka. W jego miejsce Paweł Leończyk.

6. min. 11:9 Świetna odpowiedź Koszarka. Trafił z dystansu!

6. min. 8:9 Pięć punktów z rzędu Litwinów. Kalnietis po błędzie w obronie trafił za trzy z czystej pozycji.

4. min. 8:4 Kelati trafia!

3. min. 6:4 Berisha sprytnie pod koszem trafia nad środkowymi Litwy. Hrycaniuk niepotrzebnie fauluje. Musi uważać. W meczu z Hiszpanią trzech podkoszowych końcówkę spotkania przez pięć fauli oglądało z ławki.

2. min. 4:2 Trzy błędy Litwinów z rzędu. Dobra obrona Polaków. Potrzeba jednak punktów w ataku.

1. min. 4:2 Adam 'Bestia' Hrycaniuk ograł Javtokasa i trafił półhakiem.

1. min. 2:2 Kelati z półdystansu i pierwsze prowadzenie. Chwilę później faul Berishy przy rzucie z Kaukenasa, który trafił oba wolne.

1. min. Gramy!

20:00 Pierwsza piątka reprezentacji Polski: Łukasz Koszarek, Dardan Berisha, Thomas Kelati, Szymon Szewczyk, Adam Hrycaniuk.

19:59 Dziś rozegrano dwa mecze w Polskiej grupie. Hiszpanie pokonali Portugalczyków 83:78, a Turcy rozbili Brytyjczyków 90:61

19:58 19 punktów Hiszpanii rzucił Łukasz Koszarek, 18 miał Thomas Kelati. Najlepszym strzelcem Litwinów w wygranym meczu z Wielką Brytanią był Rimantas Kaukenas - zdobył 16 punktów.

19:57 Powtórzyć rezultat z Wrocławia będzie niezwykle ciężko, ale we wczorajszym meczu z Hiszpanią, przegranym tylko 78:83, pokazali, że nie należy ich spisywać na straty.

19:56 Przed dwoma laty we Wrocławiu Polacy pokonali Litwinów 86:75. Z tamtej kadry w składzie rywali jest sześciu zawodników.