89 : 79
Komentarze
Od?wie?
35
Amerykanie do tej pory o zwycięstwo do ostatnich sekund musieli się bić tylko raz - w meczu grupowym z Brazylią. W czwartek Rosjanie postawili im trudne warunki, ale tylko w pierwszej połowie. Gracze trenera Davida Blatta trafiali wtedy raz za razem z dystansu, dobrze pod koszami grał Timofiej Mozgow, ale minimalnie po pierwszych 20 minutach prowadzili Amerykanie z Kevinem Durantem na czele. Skrzydłowy Oklahoma City Thunder w pierwszej połowie rzucił 19 punktów, po przerwie dołożył 14.

USA odskoczyli w trzeciej kwarcie. Rosjanie wyszli na parkiet ospali, rywale od razu to wykorzystali. Siedem punktów z rzędu zdobył Russell Westbrook, a po rzucie w kontrze Lamara Odoma przewaga USA urosła do 15 punktów w połowie trzeciej kwarty. Rosjanie stracili ochotę do gry. Próbowali jeszcze walczyć w ostatnich 10 minutach, ale na solidnie grających Amerykanów to było za mało. Liderem reprezentacji USA był Durant (33 punkty), dobrze zagrali też Billups (15 punktów, cztery razy za trzy) oraz Westbrook (12). 17 punktów dla reprezentacji Rosji zdobył Siergiej Bykow, a 14 punktów i 12 zbiórek miał Andriej Worontsewicz. Amerykanie w półfinale zagrają ze zwycięzcą meczu Litwa - Argentyna.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

89:79 Amerykanie w półfinale, Rosjanie powalczą o miejsca 5-8.

89:74 Durant przekroczył już granicę 30 punktów, dokładnie po ostatniej akcji ma ich 33 w 34 minuty na parkiecie.

84:72 Chwila zagapienia Amerykanów i Rosjanie powoli odrabiają straty. Dobrze gra Worontsewicz, który ma już 14 punktów i 12 zbiórek.

81:61 Po krótkim odpoczynku Durant wraca do gry w czwartej kwarcie i tuż po wejściu w ekwilibrystyczny sposób punktuje spod kosza.

70:56 Rosjanie w trzeciej kwarcie złapali zadyszkę. Grali o wiele wolniej niż w pierwszych 20 minutach, nie radzili sobie z agresywną obroną rywali i narażali na liczne kontry. Amerykanie takie prezentu nie zmarnowali. Dobrze grał Russell Westbrook, który po wejściu na parkiet rzucił siedem puntów z rzędu. Pod koszami walecznie grał Lamar Odom.

67:54 Durant trafia dwa rzuty wolne i siada na ławkę. Po raz pierwszy w tym meczu.

65:50 Bardzo aktywny pod oboma koszami Odom trafia w kontrze, a USA osiągają najwyższą do tej pory 15-punktową przewagę.

63:50 Siedem punktów z rzędu Westbrooka, dwa razy wsady w kontrach, raz z dystansu. Rosjanie grają w trzeciej kwarcie zbyt wolno, mają zbyt dużo strat, a rywale coraz wyraźniej odskakują.

58:47 Efektowny wsad Westbrooka w kontrze i przewaga reprezentacji USA rośnie do 11 punktów.

53:47 Mozgow blokuje Rose'a, ale sędziowie słusznie odgwizdują faul środkowego Rosji. To już jego czwarty faul, do gry musi wrócić Kaun.

53:45 Amerykanie nadal słabo bronią na obwodzie. Monia trafia za trzy, to już szósta trójka Rosjan. Po chwili świetnie odpowiada Billups, który trafił cztery z sześciu rzutów z dystansu reprezentacji USA.

46:39 Dobry początek Amerykanów, Durant trafia spod kosza.

Rozpoczyna się trzecia kwarta

44:39 Kevin Durant grał przez całe pierwsze 20 minut, rzucił 19 punktów. Najwięcej dla Rosji - 10 punktów zdobył Siergiej Bykow. W drugiej kwarcie Amerykanie zniwelowali przewagę rywali pod koszem, ale to Rosjanie nadal lepiej zbierają 22:29.

Przerwa

44:39 Kevin Durant ciągnie reprezentację USA. Skrzydłowy Oklahoma City Thunder zdobył już 19 punktów. Rosjanie dopóki wpadały im rzuty z dystansu, a pod koszem był Mozgow utrzymywali się grze. Gdy w drugiej kwarcie ?trójka przestała im siedzieć?, Amerykanie przejęli kontrolę nad meczem.

42:35 Iguadala przytomnie pod koszem. Trafia, jest przy tym faulowany i wykorzystuje rzut wolny.

38:35 Amerykanie zaczynają grać indywidualnie i zaczyna to przynosić skutek. Zdobywają punkty po zagraniach Rose'a, Duranta i wychodzą na minimalne prowadzenie. David Blatt, trener Rosji, bierze czas.

35:35 Rose trafia spod kosza, Gordon, który chwilę wcześniej wszedł na parkiet, rzuca trójkę i mamy remis.

30:35 Rosjanie mają ogromną przewagę pod koszem. Zebrali w sumie 23 piłki na obu tablicach, Amerykanie tylko 14. Bykow trafia dwa razy z półdystansu, Krzyzewski bierze czas.

30:31 Amerykanom odrabianie strat idzie bardzo mozolnie. Rosjanie dobrze bronią, powstrzymują kontry graczy Mike'a Krzyzewskiego, nie dają się Amerykanom rozpędzić.

25:29 Dobre otwarcie kwarty Rosjan. Łatwe punkty Kostowa, a po chwili Worontsewicz trafia z półdystansu.

25:25 Remis po pierwszej kwarcie. Amerykanie mają ogromny problem z grą przeciwko centrowi Rosjan Timofiejowi Mozgowowi, który zdobył już 9 punktów. Liderem kadry USA jest Kevin Durant, który zdobył już 13 punktów.

20:23 Mozgow dosłownie niszczy Amerykanów pod koszem. Krzyzewski musi dokonać zmian - wprowadza Tysona Chandlera do walki z nowym nabytkiem New York Knicks.

20:18 Rosjanie utrzymują dystans. Rzuty z dystansu nadal im wpadają, czujny pod koszem jest Timofiej Mozgow, który świetnie odnajduje się pod koszem.

15:9 Chwila dobrej, twardej obrony na całym parkiecie i USA od razu odskakują.

8:9 Bykow znów za trzy. Rosjanie na razie trafiają tylko z dystansu, pod koszem mają problemy. Z kolei USA nie radzi sobie na razie z obroną strefową rywali.

9:6 Na trójkę Duranta momentalnie odpowiada Worontsewicz, ale po chwili Amerykanie wyprowadzają zabójczą kontrę, a punkty zdobywa znów Durant.

3:3 Amerykanie odpowiadają akcją Odoma z faulem.

Gramy! Bykow zaczyna od trójki i pierwsze prowadzenie Rosjan.

Pierwsze piątki są już na parkiecie, zaraz rozpoczęcie trzeciego ćwierćfinału. Wczoraj awansowali już Serbowie i Turcy.

Będziemy mieć polski akcent w tym meczu. Jednym z arbitrów będzie Jakub Zamojski, który na co dzień jest arbitrem meczów PLK oraz europejskich pucharów.

Na boisku nikt o tym, co wydarzyło się 38 lat temu nie będzie myślał. Amerykanom, którzy w Turcji grają rezerwowym składem, bardzo zależy na zwycięstwie w MŚ - ta sztuka nie udała im się od 14 lat. Rosjanie ostatni wielki międzynarodowy sukces odnieśli przed trzema laty, gdy wywalczyli mistrzostwo Europy.

Zespół USA, który do IO w Monachium nie przegrał żadnego z 63 spotkań, w finale prowadził 50:49, gdy zabrzmiała syrena. Trener ZSRR Władymir Kondraszyn uważał, że czas po celnym rzucie Amerykanów nie został prawidłowo zatrzymany i po ogromnym zamieszaniu wywalczył dla swojej drużyny trzy dodatkowe sekundy. Piłkę, która przeleciała przez niemal cały parkiet, złapał Aleksander Biełow i zdobył zwycięskie punkty.

Dzień przed meczem David Blatt, trener reprezentacji Rosji, powiedział, że zespół ZSRR zdobył prawidłowo punkty w doliczonym czasie zgodnie z regulaminem. Tymczasem prowadzący na MŚ w Turcji koszykarzy USA Mike Krzyzewski wyraził oburzenie takim stawianiem sprawy i przypomniał Blattowi, że urodził się i wychowywał w Stanach.