Mecz Gwiazd PLK. Top 10 spotkania Północ - Południe

Południe pokonało Północ 108:92, a MVP Meczu Gwiazd został wybrany Michael Wright z PGE Turowa Zgorzelec - zdobył 30 punktów i miał 15 zbiórek.

Sobotni Mecz Gwiazd w Lublinie pobił zeszłoroczne spotkanie z Warszawy pod każdym względem - hala Globus, jedna z najpiękniejszych w Polsce, wypełniła się po brzegi już kilkadziesiąt minut przed meczem, kibice reagowali żywiołowo, organizacja była sprawna, a zawodnicy podeszli do spotkania zmobilizowani.

Wygrało Południe, głównie dzięki temu, że pod koszem miało Wrighta, który zdobył 30 punktów, miał 15 zbiórek i zasłużenie otrzymał nagrodę MVP.

- Udana impreza - mógł podsumować Mecz Gwiazd nowy prezes PLK Jacek Jakubowski. - Prosiłem przed meczem zawodników za pośrednictwem trenerów, aby podeszli do gry na poważnie, żeby publiczność nie była zawiedziona.

Zawodnicy rzeczywiście walczyli. Zdarzały się łatwe kosza, ale była też walka pod tablicami i widowiskowe bloki. O poziomie zaangażowania mówią statystyki - rok temu, w nudnym meczu w Warszawie było 56 wsadów, ale tylko jeden faul i żadnych emocji. W Lublinie wsadów było tylko 11, fauli aż 24, a pięć minut przed końcem Południe prowadziło tylko 92:88.

Sport.pl wybrał 10 najlepszych akcji meczu:

10. Ładne wejście z obwodu Adama Waczyńskiego. Wszechstronny obwodowy PBG Basket Poznań minął jednego obrońcę, drugiego okręcił wokół siebie piwotem i spokojnie trafił do kosza. W sumie zdobył pięć punktów w ciągu 10 minut.

9. Mujo Tuljković z Anwilu Włocławek nie jest mistrzem wsadów i udowodnił to w sobotę - w drugiej połowie próbował zapakować piłkę z góry w dość łatwej sytuacji, ale do kosza nie trafił. To rzadka sytuacja w Meczu Gwiazd. Wzbudziła zainteresowanie publiczności.

8. Quinton Day był w finale konkursu wsadów, ale jego najładniejsza akcja meczu wydarzyła się pod obręczą. Rozgrywający Sportino Inowrocław wbił się pod kosz między wysokich rywali, wyskoczył do góry i lecąc szukał wolnego miejsca, żeby oddać rzut. Nie udało się z prawej, to spróbował z lewej. Wygibasy były efektowne i skuteczne.

7. Rzecz niesłychana - Andrzej Pluta nie trafił do kosza! Dwie akcje, w których 36-letni zawodnik Anwilu Włocławek się pomylił wyróżnić należy, bo po niesamowitych eliminacjach konkursu trójek wydawało się, że Pluta nie może nie trafić do kosza. Zresztą nawet w meczu zdarzało się, że Pluta trafiał spudłowane rzuty.

6. Jeremy Chappell ze Znicza Jarosław zdobył w drugiej połowie kilka ważnych koszy dla Południa. Najładniejszy był ten po indywidualnej akcji po linii końcowej - Chappell minął swojego obrońcę, nie przestraszył się tych, których kręcili się pod koszem i zapakował piłkę z góry dwoma rękami.

5. Kontra Północy i alley-oop, czyli wsad z powietrza Lawrence'a Kinnarda. Skrzydłowego Trefla Sopot w pobliżu kosza świetnie odnalazł precyzyjnym podaniem nad obręcz Tony Weeden z Polpharmy. Wsad dwoma rękami był potężny.

4. "Latający Edi", czyli Eddie Miller - zwycięzca konkursu wsadów - wsadzał nie tylko w przerwie meczu. W III kwarcie rzucający Polonii Azbud Warszawa biegł na kosz, kiedy dostrzegł go Pluta. Podanie snajpera było dokładne i Miller mógł zaprezentować i niesamowity wyskok, i siłę, z którą potrafi pakować piłkę w obręcz.

3. Kontra w drugie tempo Północy - Day wbiega w pole trzech sekund i kątem oka dostrzega biegnącego za nim kolegę ze Sportino Tomasza Kęsickiego. Podaje mu bez patrzenia, Kęsicki wielkimi susami szykuje się do wsadu, wyskakuje w górę i. nadziewa się na piękny blok Hardinga Nany (Polonia Azbud). Defensywna akcja meczu!

2. Pluta trafia nawet wtedy, kiedy nie trafia! W II kwarcie znakomity snajper rzucał z prawego skrzydła za trzy. Rzut był za krótki, piłka odbiła się od przedniej obręczy, poleciała wysoko w górę, ale spadła prosto do siatki. Niesamowite.

1. Akcja meczu! Iwo Kitzinger wyprowadzał kontrę Północy i zauważył Kinnarda pędzącego w kierunku obręczy. Podobnie jak wcześniej Weeden rzucił mu piłkę nad obręcz, ale Kinnard tym razem nie łapał jej w dwie ręce, tylko z trzeciego piętra władował ją do kosza prawą ręką. Trudne zagranie na wysokościach!

Północ - Południe 92:108. Kwarty: 27:28, 20:28, 28:26, 17:26. Północ: Kęsicki 13, Swanson 9 (1), Cesnauskis 7 (1), Stelmach 7 (1), Reese 4 oraz Kitzinger 14 (1), Kinnard 14 (2), Day 10 (1), Weeden 7 (1), Okafor 7, Kuzminskas 0, Harris 0. Południe: Nana 10, Tuljković 8, Miszczuk 7 (1), Waczyński 5, Szubarga 0 oraz Wright 30, Miller 15 (3), Chappell 12 (2), Pluta 11 (3), Berisha 7, Mays 3, Jovanović 0.