Sport.pl

VTB. Prokom gra w Rydze. Giddens i Videnov zadebiutują?

Koszykarze Asseco Prokom Gdynia, jeśli chcą zagrać w turnieju Final Four ligi VTB, muszą w sobotę wygrać w Rydze. W meczu z VEF mają zadebiutować sprowadzeni w tym tygodniu JR Giddens i Filip Videnov. Transmisja w Orange Sport info od godz. 16.
W debiucie w międzynarodowej lidze VTB Prokom przegrał na wyjeździe z Azovmashem Mariupol 76:80 i w Rydze nie może sobie pozwolić na kolejne potknięcie (VEF wygrał w pierwszym meczu 70:69 z Kalevem Tallin na wyjeździe). Do turnieju Final Four awansują bowiem po dwie drużyny z grupy, a w sześciozespołowej grupie Prokomu najtrudniejszymi rywalami mistrza Polski są BC Chimki i Żalgiris Kowno (zagrają ze sobą w niedzielę na Litwie). Porażka na Łotwie sprawiłaby więc, że już po dwóch meczach w VTB awans do Final Four znacznie by się oddalił.

Mistrz Polski powinien już zagrać na Łotwie (trenerem VEF jest Rimas Kurtinaitis, który pod koniec 2008 r. współpracował z Tomasem Pacesasem w Prokomie) z dwoma nowymi graczami w składzie. JR Giddens i Filip Videnov podpisali już umowy w Gdyni (Amerykanin obserwował środowe spotkanie z Polonią Warszawa, a Bułgar pojawił się w Trójmieście w czwartek wieczorem), ale klub załatwia jeszcze formalności ze zgłoszeniem ich do rozgrywek. - Powinniśmy zdążyć - usłyszeliśmy w Prokomie.

Giddens i Videnov mają pomóc drużynie na obwodzie. - Po ich przyjściu mamy dużo większe pole manewru na pozycjach rzucającego obrońcy i niskiego skrzydłowego - podkreśla trener Pacesas. Bardziej atletyczny Giddens będzie grał częściej jako skrzydłowy, a Videnov jako obrońca.

Bułgar, który jest świetnym strzelcem, jeszcze w sierpniu grał w reprezentacji Bułgarii przeciwko Polsce w eliminacjach mistrzostw Europy. W Sofii (Bułgaria wygrała 74:70) rzucił Polakom aż 26 pkt. w 30 minut, trafił 5 z 8 rzutów za trzy. W rewanżu w Katowicach to Polacy wygrali czterema punktami (75:71), a Videnov rzucił 21 pkt. w 29 minut. Nowy zawodnik Prokomu jest gwiazdą reprezentacji swojego kraju, choć w klubach, w których grał (KK Split, SLUC Nancy, Tekelspor, Real Madryt, Crvena Zvezda Belgrad i ostatnio Żeleznik Belgrad) już tak mocno nie błyszczał. Niemal zawsze można jednak liczyć na jego punkty - w poprzednim sezonie jego średnia z Ligi Adriatyckiej to 13,9 pkt.

W związku z meczem na Łotwie spotkanie 2. kolejki TBL z Polonią Prokom rozegrał już w środę (wygrał 81:53).

Liczby nowych zawodników Prokomu:

19,5 - to średnia punktów Videnova w sierpniowych eliminacjach mistrzostw Europy (osiem meczów)

2,9 - a to średnia Giddensa z ostatniego sezonu w NBA (grał w Boston Celtics i New York Knicks).

Na rozpoczęcie 2. kolejki Polonia zagra z Asseco Prokom Gdynia


Więcej o: