Półfinały play-off TBL. Asseco Prokom po raz dziewiąty w finale

Asseco Prokom Gdynia wygrał trzeci mecz z Treflem Sopot 78:70 i awansował do finału TBL. Będzie to dziewiąty sezon z rzędu, gdy koszykarze Prokomu walczą o złote medale.

Prokom kontrolę nad meczem przejął w drugiej kwarcie, gdy przebudził się Qyntel Woods. Najlepszy koszykarz ligi w półfinale grał sporo poniżej swoich możliwości. W pierwszym meczu rzucił zaledwie cztery punkty, w drugim nie zdobył żadnego. Przełamał się dopiero w piątek. W drugiej kwarcie wygranej przez Prokom 25:16 zapisał na swoim koncie 13 punktów, trzykrotnie trafił z dystansu, a jego zespół odskoczył na 12 punktów.

- Trochę nas zaskoczył Woods. Po przerwie to na nim skupimy swoją obronę - mówił po pierwszej połowie Paweł Kowalczuk, środkowy Trefla.

Sopocianie w trzeciej kwarcie zbliżyli się na moment nawet na pięć punktów (43:48), ale wtedy momentalnie trójką odpowiedział Logan. Przed ostatnią kwartą rywalom podciął skrzydła jeszcze Daniel Ewing, który trafił z połowy równo z syreną kończącą trzecią część meczu.

Trefl jednak nie złożył broni. Po indywidualnych akcjach Iwo Kitzingera było już tyko 62:68, ale ograni na europejskich parkietach gdynianie na więcej Treflowi nie pozwolili.

20 punktów dla Prokomu rzucił David Logan, pięć razy trafił za trzy. 17 dołożył Daniel Ewing, 16 Woods. Najskuteczniejszym graczem Trefla był Cliff Hawkins, zdobywca 18 punktów.

Prokom po raz dziewiąty z rzędu zagra o złote medale mistrzostw Polski, w sześciu ostatnich latach triumfowali w rozgrywkach.

Prokom wygrał półfinał 3:0, ale na rywala musi poczekać przynajmniej do soboty. Wtedy czwarty mecz rozegrają Polpharma Starogard Gdański i Anwil Włocławek. Po trzech spotkaniach Anwil prowadzi 2:1.

Trefl Sopot - Asseco Prokom Gdynia 70:78. Kwarty: 13:16, 16:25, 15:15, 26:22. Trefl: Hawkins 18 (2), Hlebowicki 10, Kitzinger 9 (1), Kinnard 7 (1), Stefański 3 oraz Kadziulis 12 (1), Kowalczyk 4, Ratajczak 4, Malesa 3 (1), Kietliński 0. Asseco: Logan 20 (5), Burrell 5, Łapeta 4, Szczotka 4, Harrington 2 oraz Ewing 17 (1), Woods 16 (4), Jagla 5 (1), Hrycaniuk 3, Kostrzewski 2.