TBL. Radzki Radzi, Cegliński buduje napięcie. Odcinek 15: Pół ligi przeżywa giełdową hossę

Do Tauron Basket Ligi - wprost na derby Pomorza AZS - Kotwica wraca Andrej Urlep, a w Zielonej Górze Zastal zmierzy się ze Śląskiem w meczu, który da wstępną odpowiedź na pytanie o to, komu bliżej do górnej szóstki w drugiej fazie rozgrywek. Dziennikarze Sport.pl Szczepan Radzki i Łukasz Cegliński wybierają mecz 15. kolejki typują jej wyniki.
Mecz kolejki:

Szczepan Radzki: ZASTAL - ŚLĄSK. Podobnie jak w poprzedniej rundzie, ale tym razem uzasadnieniem nie jest powrót Śląska do ekstraklasy, tylko to, że zmierzy się drużyna będąca w kryzysie, z jedną z niespodzianek tego sezonu i zespołem będącym w przysłowiowym gazie. Zastal przegrał trzy ostatnie spotkania, Śląsk wygrał sześć z ośmiu ostatnich meczów. To będzie też ciekawa walka o miejsce w tabeli, bo obecnie drużyny są sąsiadami.

Mecz Czarni - Siarka nie zawiódł kibiców w Słupsku, którzy z radością oglądali jak ich ulubieńcy roznieśli będącą w niesamowitej formie Siarkę. Reszta kibiców Tauron Basket Ligi może być nieco zawiedziona, bo mecz toczył się do jednej bramki.

Łukasz Cegliński: AZS - KOTWICA. W Zielonej Górze poznamy jedną z pierwszych odpowiedzi na pytanie o to, kto ma największą szansę znaleźć się w górnej szóstce w drugiej fazie rozgrywek, ale w Koszalinie obejrzymy kolejny powrót Andreja Urlepa. I to w jakich okolicznościach! AZS, po serii czterech porażek, musi wygrać w debrach Pomorza z Kotwicą, która jest na fali...

Mnie Siarka w Słupsku rozczarowała, ale z drugiej strony Czarni to solidny zespół. Piękna seria tarnobrzeskich Rekinów z Jeziora musiała się kiedyś skończyć.

Kogo warto obserwować?

Radzki: JERMAINE MALLETT (obrońca, 188 cm, 23 lata, 14 punktów, 4 zbiórki) - jestem ciekawy jak w nowym zespole, w Treflu, poradzi sobie Mallett. W ŁKS teoretycznie mógł robić co chce i ile chce, w Treflu tak nie będzie, ale przy Łukaszu Koszarku Mallett może nieco odżyć.

Lawrence Kinnard z 14. kolejki? 27 miunt na parkiecie, 10 punktów, 3 zbiórki. Jak na pierwszy występ w barwach Anwilu bardzo przyzwoicie.

Cegliński: ODED BRANDWEIN (rozgrywający, 179 cm, 23 lata - 12,2 punktu; 4,0 asysty) - rozgrywający Kotwicy jest ostatnio bardzo skuteczny. A szczególnie - w ważnych momentach meczu. Przez większość spotkania z Zastalem był niewidoczny, wręcz słaby, ale w końcówce został bohaterem. Jeśli powtórzy to w Koszalinie, Kotwica może znów wygrać.

Corsley Edwards w meczu ze słabiutkim ŁKS sobie nie poszalał - miał tylko 2/8 z gry, większość punktów zdobył z wolnych. Ale wysilać się nie musiał, Anwil wygrał pewnie.

Typy (Radzki prowadzi 58:44):

PGE TURÓW ZGORZELEC - PBG BASKET POZNAŃ (piątek, 18.30)

Radzki: TURÓW. Jeśli Turów tego nie wygra, będzie można mówić o kryzysie drużyny ze Zgorzelca. W razie porażki, byłaby to czwarta przegrana wicemistrzów Polski w pięciu ostatnich meczach w TBL. Realne? W teorii tak, ale po ostatnim meczu w Pucharze Europy przeciwko Albie Berlin morale Turowa na pewno wzrosło, a atmosfera w zespole znacząco się poprawiła. To może być klucz do wygranej.

Cegliński: TURÓW. PBG przełamało się z Zastalem wykorzystując przewagę pod koszem spowodowaną faulami Kirka Archibeque'a - Damian Kulig, Mateusz Bartosz i Jakub Parzeński zdobyli w sumie 49 punktów i 23 zbiórki. Agresywna gra pod obręczą to jest sposób na pokonanie Turowa, co pokazała tydzień temu Kotwica z Tomaszem Kęsickim i Darrellem Harrisem w formie. Ale czy Turów może po raz drugi z rzędu zagrać w lidze tak słabo? Wątpię.

TREFL SOPOT - ŁKS Ł?DŹ (piątek, 19)

Radzki: TREFL. Z której strony nie patrzeć, nie można dostrzec atutów, dzięki którym ŁKS mógłby to spotkanie wygrać.

Cegliński: TREFL. Na ŁKS grający pierwszoligowym składem trudno stawiać w wyjazdowych meczach z zespołami z czoł?wki. Nawet, jeśli rywalem jest Trefl, o którym wiemy, że potrafi przegrać każdy mecz.

AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA - ENERGA CZARNI SŁUPSK (sobota, 18)

Radzki: CZARNI. Problemy AZS poza boiskiem nie są jedynymi, które ma ten zespół. Niestety, ale w spotkaniu z Czarnymi nie są ani faworytem, ani zespołem, który w realny sposób może nawiązać walkę z drużyną Dainiusa Adomaitisa.

Cegliński: POLITECHNIKA. Politechnikę ratuje typowe dla Warszawy pospolite ruszenie, a ja mam wrażenie, że ta mobilizacja dotyczy też koszykarzy. Czarni mają przewagę pod koszem (Scott Morrison i David Weaver zniszczyli Siarkę), ale też na obwodzie (kto niby zatrzyma Stanley'a Burrella?), ale ta liga jest pełna niespodzianek... Ryzykuję, nie sugerujcie się tym typem!

SIARKA JEZIORO TARNOBRZEG - POLPHARMA STAROGARD GDAŃSKI (sobota, 18)

Radzki: SIARKA. Zwykłe przeczucie lub ślepy strzał., bo pomimo tego, że Siarka jest wyżej w tabeli to oba zespoły wydają się mieć obecnie podobny potencjał.

Cegliński: POLPHARMA. Bardzo, bardzo ciekawy mecz. Wojciech Kamiński to dawny uczeń Dariusza Szczubiała, Polpharma to ofiara Siarki z pierwszej rundy, pojedynek strzelecki LeMarshalla Corbetta z Tonym Weedenem może być pasjonujący, a w Tarnobrzegu od 15 października wygrał tylko Turów... Ale Siarka ma problem - kontuzjowany jest mózg drużyny Josh Miller. Bez rozgrywającego - J.T. Tiller to taki oszukany rozgrywający - gospodarzom będzie ciężko.

ZASTAL ZIELONA GÓRA - ŚLĄSK WROCŁAW (sobota, 18, PLK TV na Plk.pl)

Radzki: ŚLĄSK. Zastal ma problemy we własnej hali, przegrał trzy ostatnie mecze, z drużyny zniknął gwiazdor TBL, Gani Lawal, a w jego miejsce pojawił się Kirk Archibeque, który jeszcze chyba nie funkcjonuje tak jakby mógł. Śląsk jest rozpędzony i odpoczywał w ostatniej kolejce. Ciężki wybór, a o Śląsku zadecydował rzut monetą.

Cegliński: ZASTAL. Tak, Zastal przegrał trzy mecze z rzędu, a Śląsk ma bilans 4-1 w ostatnich pięciu spotkaniach na wyjeździe. Tak, Zastal nie ma już Ganiego Lawala, a w Śląsku rządzi Aleksandar Mladenović. Ale z silnym Treflem Zastal był bliski zwycięstwa, a Kirk Archibeque, jako gracz ŁKS, grając przeciwko Mladenoviciowi miał 23 punkty, podczas gdy jego rywal - 11. Trener Zastalu Tomasz Jankowski ma ciekawe pomysły w obronie, a Walter Hodge to lepszy rozgrywający niż Robert Skibniewski.

AZS KOSZALIN - KOTWICA KOŁOBRZEG (niedziela, 18)

Radzki: AZS. Kolejna para, w której mierzą się hossa z bessą. Hossę, taką mini, ale jednak, mają gracze Kotwicy, którzy zlali Zastal i Turów. Potężna bessa dopadła za to graczy AZS Koszalin, którzy przegrali cztery mecze po kolei. Poradniki giełdowe mówią, że ani jedna ani druga sytuacja nie trwa wiecznie. Czas zamienić karty, bo w Koszalinie jest nowa krew w postaci Andreja Urlepa.

Cegliński: AZS. Nowy trener, nowa miotła, nowe zasady w defensywie - to działa i tak może być i tym razem. Andrej Urlep nie odmieni raczej zespołu na stałe, ale na prestiżowy mecz z Kotwicą tchnie w niego nowego ducha. Ale uwaga - wyjazdowy bilans Kotwicy to 3-1, a forma Tomasza Kęsickiego rośnie...