NBA. Heat wyeliminowali Celtics. Ich własną bronią

Ależ końcówka w Miami. Heat wygrali ostatnie cztery i pół minuty 16:0, w meczu zwyciężyli 97:87 i w pięciu meczach wyeliminowali Boston Celtics w półfinale Konferencji Wschodniej. LeBron James zdobył ostatnie, zwycięskie 10 punktów dla Heat, w meczu miał ich 33.
97 : 0
-
Tak jeszcze jakiś czas temu grali Boston Celtics. Twarda obrona, która wymusza straty rywali. Niemal permanentna presja na rywalu. A w ataku piłka w rękach gwiazd, które po prostu robiły swoje. Tym razem to nie Celtics tak zagrali, a Miami Heat.

Cztery i pół minuty przed końcem Nenad Krstić trafił z półdystansu, a Celtics prowadzili 87:81. To były ich ostatnie punkty w meczu. Heat rzucili się do ataku. Zaczął Dwyane Wade od rzutu wolnego, po chwili trójkę trafił James Jones. Gdy trzy minuty przed końcem Chris Bosh zwodem minął Kevina Garnetta i zapakował piłkę do kosza, American Airlines Arena eksplodowała. Kilkanaście tysięcy ubranych na biało kibiców poczuło, że ich zespół może wyeliminować ubiegłorocznych finalistów w pięciu meczach.

Celtics byli kompletnie zagubieni. Paul Pierce, Ray Allen, Garnett pudłowali. Stłamszeni przez obronę Heat popełniali proste straty. A Heat nie mieli litości. Wyrok wymierzył LeBron James. Rzucił 10 ostatnich punktów, a każdy jego rzut był ciosem nokautującym. Najpierw, 2:10 przed końcem trafił trójkę i dał Heat prowadzenie.

40 sekund przed końcem znów trafił za trzy, tym razem nad Pierce'em, a Heat odskoczyli na sześć punktów. Chwilę później wyrwał piłkę Dolante Westowi i wpakował ją do kosza. Wynik ustalił sześć sekund przed końcem, po wejściu pod kosz. Bezradni Celtics tylko spuścili głowy.

Po końcowej syrenie James przyklęknął na parkiecie, chwilę później wyściskał się Wade'em. Udało się. Po raz pierwszy odkąd w Bostonie grali Pierce, Allen i Garnett, Jamesowi udało się wyeliminować Celtics i to w jakim stylu!

Po meczu w rozmowie z Craigiem Sagerem z telewizji TNT James powiedział: - Przede wszystkim chciałbym podziękować Celtics i trenerowi Riversowi. Oni zmuszają cię do walki o swoje, nie możesz ani na chwilę zdjąć nogi z gazu, nie możesz pozwolić sobie na moment zagapienia. Ogromnie szanuję ten zespół. To fantastyczna drużyna. To z ich powodu zebraliśmy się tu w Miami.

James rzucił 33 punkty, z czego 10 w to były ostatnie punkty w meczu. Dwyane Wade miał aż 34 punkty, a Chris Bosh, zaangażowany przede wszystkim w walkę z Kevinem Garnettem, zdobył 14 punktów i miał 11 zbiórek.

Celtis przegrali z Heat i własnymi słabościami. Rajon Rondo nie grał w czwartej kwarcie, bo cały czus czuł ból w kontuzjowanym łokciu, skarżył się też na plecy. Zmęczony rywalizacją z Boshem Garnett, zebrał co prawda 11 piłek i miał 15 punktów, ale najważniejszych rzutów nie trafiał. Pudłowali także Pierce (12 punktów) i w końcówce Ray Allen (18 punktów).

Heat wygrali serię 4-1 i czekają na rywala w finale Konferencji Zachodniej. W parze Chicago Bulls - Atlanta Hawks jest 3-2, mecz numer sześć w czwartek w Atlancie.

Specjalny serwis Sport.pl - koszykówka »