NBA. Thunder wymęczyli zwycięstwo z Grizzlies. Trzy dogrywki!

Ależ mecz w Memphis! Po trzech dogrywkach Oklahoma City Thunder wygrali z Memphis Grizzlies 133:123 i doprowadzili do remisu w półfinale Konferencji Zachodniej 2-2. Kevin Durant i Russell Westbrook zdobyli w sumie 75 punktów dla Thunder.
123 : 133
NBA - play off 2011 - 1/2 finału Western Con.
Wtorek 10.05.2011 godzina 03:30
Memphis Grizzlies
123
Oklahoma City Thunder
133
Skład: Young 0, Randolph 34, Gasol 26, Allen 6, Conley 16 oraz Mayo 18, Battier 7, Arthur 2, Vasquez 14, Haddadi 0, Smith 0
Skład: Durant 35, Ibaka 7, Perkins 4, Sefolosha 4, Westbrook 40 oraz Harden 19, Collison 4, Mohammed 7, Maynor 3, Cook 10
Takiego maratonu nikt się nie spodziewał. 63 minuty morderczej walki dwa dni po tym, jak oba zespoły grały mecz z dogrywką, wymęczyły oba zespoły. Czasu na regenerację nie ma jednak wiele, bo kolejny mecz już w środę w Oklahomie. Koszykarze Thunder, choć było już bardzo późno, tuż po meczu wsiedli w samolot i odlecieli do Oklahoma City. Do domów mieli dotrzeć około 4 nad ranem miejscowego czasu.

Początek meczu dla Grizzlies. Gospodarze zaczęli mecz bardzo dobrze w obronie i w drugiej kwarcie mieli aż 18 punktów przewagi. Fantastyczna pogoń Thunder napędzana przez Russella Westbrooka i Kevina Duranta pozwoliła gościom sześć minut przed końcem trzeciej kwarty wyjść na pierwsze prowadzenie w meczu.

Thunder złapali rytm, Grizzlies trochę się pogubili. Po punktach z faulem Westbrooka goście mieli już 10 punktów zaliczki (90:80) i zaledwie pięć minut do końca. Koszykarze z Memphis już wiele razy w tych play-off pokazywali, że kończą grać dopiero, gdy zabrzmi ostatnia syrena. Tak było w poniedziałek. Rzucili się do ataku, mozolnie dzięki dobrej grze podkoszowych odrabiali straty. Na minutę przed końcem po wolnych Zacha Randolpha było już tylko 96:93 dla Thunder.

Gracze z Oklahomy mieli dwie doskonałe okazje, by zwyciężyć w meczu bez dogrywek. Najpierw po zbiórce w ataku faulowany Kendrick Perkins spudłował oba rzuty wolne. 15 sekund przed końcem Marc Gasol zablokował odważnie wchodzącego pod kosz Westbrooka, a w kontrze Mike Conley trójką doprowadził do remisu. Thunder mieli jeszcze trzy sekundy i kolejną szansę na zwycięstwo. Grizzlies odcięli od piłki Duranta, ostatni rzut oddawał więc Westbrook, ale z sześciu metrów z rogu boiska trafił tylko w obręcz.

W pierwszej dogrywce Thunder znów mieli przewagę, którą roztrwonili. Po trójce Duranta dwie minuty przed końcem prowadzili siedmioma punktami (105:98), ale znów zaspali w obronie. Dwie trójki z rzędu trafił O.J. Mayo, a dziewięć sekund przed końcem szalony rzut także z dystansu oddał debiutant z Wenezueli Greivis Vazquez. Rzucał nad wyciągniętymi rękoma Jamesa Hardena, gdzieś tak jeszcze oparł się o obrońcę, a piłką w jakiś magiczny sposób wpadła do kosza. I znów był remis! Ale to Thunder znów mieli akcję na zwycięstwo i znów ją rozegrali bez pomysłu. W ostatniej sekundzie z ponad ośmiu metrów przez ręce Battiera rzucał Durant, nie trafił.

Druga dogrywka i sytuacja analogiczna. Po zamieszaniu pod koszem Thunder na niespełna 10 sekund przed końcem, piłkę wyrwał Nick Collison, a Scott Brooks wziął czas. Trener Thunder rozrysował kolejną akcję na zwycięstwo, a jego koszykarze po raz kolejny ją zmarnowali. Piłkę przez połową przekołował Westbrook i gdy na zegarze były dwie sekundy rzucił z pięciu metrów, ale znów spudłował. Próbował wymusić faul Gasola, sędziowie nie dali się nabrać.

Dopiero w trzeciej dogrywce Thunder przestali tracić głowę w najważniejszych momentach. Grizzlies grali bez bohaterów z końcówki meczu i pierwszej dogrywki - O.J. Mayo i Mike Conley spadli za sześć fauli. Trafiać zaczął do tej pory dobrze kryty przez Shane'a Battiera Durant, który zdobył cztery z ostatnich ośmiu punktów Thunder. Grizzlies w trzeciej dogrywce opadli z sił, trafili tylko jeden z pięciu rzutów z gry, zdobyli zaledwie cztery punkty i przegrali mecz 123:133.

Świetny mecz rozegrał duet Durant - Westbrook. Durant rzucił 35 punktów, miał 13 zbiórek i trafiał najważniejsze rzuty w trzeciej dogrywce, a Westbrook miał 40 punktów i po pięć asyst i zbiórek. 19 punktów z ławki oraz po siedem zbiórek i asyst dołożył James Harden.

Grizzlies znów polegali na swojej sile podkoszowej. Zach Randolph (34 punkty, 16 zbiórek) i Marc Gasol (26 punktów, 21 zbiórek) dominowali na deskach, dobrą zmianę z ławki dał O.J. Mayo, ale trzeciej dogrywce Grizzlies zwyczajnie nie mieli już siły.

Thunder doprowadzili do remisu 2-2 w serii. Kolejny mecz w środę w Oklahoma City. Zwycięzca tej pary (gra się do czterech zwycięstw) zagra o finał NBA z Dallas Mavericks, którzy w czterech meczach wyeliminowali mistrzów NBA Los Angeles Lakers.

Po raz trzeci w historii mecz play-off NBA zakończył się trzema dogrywkami. Thunder i Grizzlies zaciekle walczą o finał Konferencji Zachdoniej, dla obu drużyn będzie to wielki sukces. Grizzlies jeszcze nigdy wcześniej tak daleko nie zaszli, dla Thunder to najlepszy sezon odkąd zespół przeniósł się z Seattle do Oklahoma City.