NBA. Gortat coraz lepszy, Suns pokonali Mavericks

10 punktów, sześć zbiórek i trzy bloki miał Marcin Gortat w trzecim sparingu Phoenix Suns. Zespół Polaka zwyciężył 100:94.

Gortat znów zaczął mecz w pierwszej piątce obok Gorana Dragicia, Jareda Dudley'a, Michaela Beasley'a i Luisa Scoli - wszystko wskazuje na to, że takim zestawem graczy Phoenix Suns będą zaczynać mecze w sezonie regularnym. I widać, że podstawowi zawodnicy zaczynają się coraz lepiej.

Gortat był o wiele aktywniejszy niż w dwóch pierwszych meczach. Częściej starał się grać dwójkowe akcje z rozgrywającymi Goranem Dragiciem i Sebastianem Telfairem. W pierwszej kwarcie po zagraniach z wykorzystaniem zasłony i po podaniu od Słoweńca dwukrotnie stawał na linii rzutów wolnych. Gortatowi asystował też Beasley, z którym Polak zagrał tzw. pick'n'rolla i trafił z drugiej strony kosza.

Gortat zaczął też grać tyłem do obręczy. W pierwszej kwarcie ładnie zmylił środkowego Mavericks Chrisa Kamana i rzucił nad nim półhakiem. Później próbował jeszcze raz takiego zagrania, ale piłka nieszczęśliwie odbiła się od obręczy.

W obronie Gortat miał nieco problemów z Kamanem na początku, gdy ten zaskakiwał go rzutami z pięciu metrów czy piwotami w kontrze, ale później Polak mu się dwukrotnie zrewanżował blokami.

W sumie Gortat zagrał 25 minut, rzucił 10 punktów (3/6 z gry, 4/6 z wolnych), miał sześć zbiórek, trzy bloki i przechwyt. Nie grał w ogóle w czwartej kwarcie, podobnie jak pozostali zawodnicy pierwszej piątki.

Najwięcej punktów dla Suns w Dallas rzucił Jared Dudley - 16, ale na lidera drużyny wyrasta Dragić. W środę miał 12 punktów i sześć asyst i gdy był na parkiecie panował absolutnie nad grą zespołu. Rezerwowy Shannon Brown rzucił osiem punktów, ale w drugiej kwarcie dość poważnie skręcił kostkę.

Mavericks zagrali bez swojego lidera Dirka Nowitzkiego, który narzeka na uraz kolana i być może nie będzie gotowy na pierwsze mecze sezonu regularnego. Najwięcej punktów dla gospodarzy rzucił Chris Kaman - 16, punkt mniej miał Vince Carter.

Dla Suns było to drugie zwycięstwo w trzecim meczu przedsezonowym. W piątek zespół Gortata zagra w Tulsie z Oklahomą City Thunder. Suns sezon regularny rozpoczną 31 października spotkaniem z Golden State Warriors przed własną publicznością.