NBA. Suns znokautowani w pierwszej kwarcie

San Antonio Spurs rozbili Pheonix Suns 105:91 i zapewnili sobie pierwsze miejsce w Southeast Division. Zespół Marcina Gortata na sześć meczów przed końcem ciągle jest w grze o play-off, ale szanse na awans ma coraz mniejsze. Polak w sobotę rzucił sześć punktów i miał siedem zbiórek.
Spurs mocne ciosy zadawali od samego początku. Tim Duncan nic sobie nie robił z obrony Marcina Gortata i zdobył dziewięć z pierwszych 11 punktów Spurs. Gospodarze już po sześciu minutach mieli na swoim koncie 21 punktów, rywalom pozwolili rzucić ledwie cztery. Niespełna cztery minuty później przewaga wzrosła do 23 punktów - po rzucie Duncana z półdystansu.

Trener Alvin Gentry dwukrotnie w pierwszej kwarcie brał przerwy na żądanie, zastąpił pierwszą piątkę rezerwowymi, ale nic nie przynosiło skutku. Suns zostali rozbici w pierwszej kwarcie różnicą 22 punktów, do końca meczu straty zmniejszyli nieznacznie.

19 punktów dla Spurs rzucił Duncan, miał też 11 zbiórek w 24 minuty. Po 14 punktów zdobyli Tony Parker i pierwszoroczniak Kawhi Leonard, a trener Gregg Popovich dał szansę gry wszystkim rezerwowym. Duncan, Parker i Ginobili w czwartej kwarcie na parkiecie się nie pojawili.

W Suns też zagrała pełna "13". Najwięcej, 21 punktów, zdobył rezerwowy rozgrywający Sebastian Telfair, 13 punktów miał Michael Redd, a 10 Markieff Morris - pozostali nieuciułani nawet 10 punktów. Pierwsza piątka Suns rzuciła w sumie 20 punktów. Cały zespół rzucał z niespełna 40-procentową skutecznością (Spurs 52,6 proc.), trafił dwa rzuty z dystansu (Spurs dziewięć) i stracił 29 punktów po kontratakach.

Marcin Gortat po bardzo dobrym meczu dzień wcześniej z Houston Rockets (rzucił 20 punktów i miał 15 zbiórek w ważnym zwycięstwie), spotkanie ze Spurs zawalił, zresztą jak cały jego zespół. Polak trafił trzy z 12 rzutów z gry i zdobył sześć punktów. Miał też siedem zbiórek, dwa bloki i faul w 20 minut.

Ledwie sześć minut zagrał Steve Nash, w drugiej połowie nie wyszedł nawet na parkiet. Kanadyjski rozgrywający tłumaczył później, że poczuł ból w biodrze i wspólnie z trenerami zdecydowali, że lepiej będzie nie pogłębiać urazu. - Niebyłym zbyt przydatny i nie chciałem opuścić ostatnich sześciu meczów w sezonie - wyjaśnił Nash.

Dla Suns był to ósmy mecz w ciągu 12 dni, siódmy na wyjeździe. Zespół z Arizony ma najtrudniejszy terminarz ze wszystkich drużyn na zachodzie, ale słaby początek sezonu sprawił, że o miejsce w fazie play-off musi walczyć do samego końca.

Mimo porażki Suns utrzymali dziewiąte miejsce na zachodzie, bo potknęli się także będący tuż za nimi Utah Jazz (przegrali z Grizzlies 98:103). Ekipa z Phoenix ma 1,5 meczu straty do Denver Nuggets i Houston Rockets oraz sześć spotkań do rozegrania. Do końca sezonu Suns zagrają pięć meczów przed własną publicznością, ale rywali mają z czołówki - zmierzą się jeszcze z Thunder, Clippers i Spurs, z walczącymi o play-off Jazz i Nuggets oraz Blazers. Przegrywać już nie mogą.

W sobotę Spurs zapewnili sobie zwycięstwo w Southwest Division i ciągle jeszcze liczą się w walce o pierwsze miejsce na zachodzie z Oklahoma City Thunder.

San Antonio Spurs - Phoenix Suns 105:91. Kwarty: 35:13, 27:25, 22:27, 21:26. Spurs: Duncan 19, Leonard 14 (3), Parker 14, Blair 10, Green 3 (1) oraz Jackson 9 (1), Mills 8 (2), Ginobili 7, Neal 7 (1), Diaw 5 (1), Splitter 4, Anderson 3, Bonner 2. Suns: Brown 6, Dudley 6 (1), Gortat 6, Nash 2, Frye 0 oraz Telfair 21, Redd 13 (1), Morris 10, Lopez 8, Price 7, Warrick 6, Hill 4, Childress 2.