26
122
Hill (12), Frye (7), Gortat (17), Dudley (15), Price (2), Childress (9), Morris (7), Brown (8), Telfair (13), Warrick (2), Lopez (2), Redd (5)
Marion (20), Nowitzki (10), Haywood (2), Carter (21), Beaubois (8), Odom (7), West (25), Terry (11), Mahinmi (8), Wright, Cardinal, Jianlian, Jones
Marcin Gortat był najskuteczniejszym zawodnikiem Phoenix Suns w przegranym aż 99:122 meczu z Dallas Mavericks. Polski środkowy rzucił 17 punktów i miał 10 zbiórek, ale jego zespół po raz trzeci w sezonie uległ mistrzom NBA.
To 12 mecz z rzędu Gortata, w którym ma przynajmniej 10 zbiórek. Żaden inny zawodnik Suns nie miał równie długiej serii od ponad dekady. Ostatnim, był Shawn Marion, obecnie koszykarz Mavericks, który na przełomie stycznia i lutego 2001 roku w 13 kolejnych meczach zebrał 10 lub więcej piłek.

Gortat, dla którego było to 12 double-double w sezonie, po dwóch słabszych meczach w ataku, znów był skuteczny. Dobrze radził sobie pod koszem z Brendanem Haywoodem oraz Ianem Mahinmim, których ogrywał albo szybkimi zwodami albo dostawał idealne podania od kolegów. W poniedziałek Gortat trafił siedem z 12 rzutów z gry oraz wykorzystał trzy z czterech rzutów wolnych.

W 33 minuty na parkiecie oprócz 17 punktów i 10 zbiórek (wszystkie w obronie), miał także cztery bloki, przechwyt oraz stratę.

Suns z Mavericks zagrali bez swojego rozgrywającego Steve'a Nasha, który w końcówce meczu z Memhis Grizzlies mocno stłukł udo i nie zdążył się wyleczyć. Koszykarze z Arizony zagrali całkiem przyzwoicie w ataku, ale katastrofalnie w obronie. W pierwszej połowie dali sobie rzucić aż 66 punktów, w całym meczu aż 122 - to najlepszy ofensywny wynik mistrzów NBA w sezonie.

Mavs w ostatnich pięciu minutach drugiej kwarty rzucili sześć trójek z rzędu i powiększyli przewagę na koniec pierwszej połowy z ośmiu do 18 punktów. Po przerwie Suns nie byli w stanie zmniejszyć strat poniżej 16 punktów i dość łatwo przegrali mecz.

W całym spotkaniu Mavs z dystansu trafili 14-krotnie, zdobyli 12 punktów po kontratakach i 10 po zbiórkach w ataku. Koszykarze z Dallas rzucali z najwyższą skutecznością w tym sezonie (55,2 procent) i zwyciężyli dość łatwo, choć słabszy mecz zaliczył wracający do formy Dirk Nowitzki (10 punktów).

Liderem Mavs w poniedziałek był rezerwowy Delonte West, który zdobył 25 punktów (5/6 za trzy). 21 punktów dołożył zwolniony z Suns tuż przed rozpoczęciem sezonu Vince Carter, a 20 miał Shawn Marion.

W Suns najskuteczniejszy był Gortat, który zdobył 17 punktów. O dwa punkty mniej rzucił Jared Dudley, 13 miał Sebastian Telfair, a 12 Grant Hill.

Suns przegrali z Mavericks po raz trzeci w tym sezonie. Dwa pierwsze mecze odbyły się w Dallas. W tym sezonie zespoły spotkają się jeszcze raz - 8 marca w Phoenix. Koszykarze z Arizony z Mavs nie wygrali od ośmiu spotkań.

Dla Suns była to czwarta porażka w ostatnich pięciu meczach. Zespół z Arizony z bilansem 7-13 zajmuje 12 miejsce na zachodzie. W nocy ze środy na czwartej polskiego czasu zmierzy się z New Orleans Hornets, z którymi ma bilans 1-1.

Mavericks, którzy sezon zaczęli od trzech porażek z rzędu, ostatnio, choć osłabieni brakiem Dirka Nowitzkiego lub Jasona Kidda, wspięli się na czwarte miejsce na zachodzie.