Zobacz kto wygrał poprzednią edycję programu ENERGA Basket Cup

Pod koniec maja odbył się finał krajowy poprzedniej - czwartej edycji - programu ENERGA Basket Cup - największego w Polsce programu koszykarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych. Reprezentanci Mazowsza odnieśli ogromny sukces. Chłopcy z SP 21 Radom zdobyli wicemistrzostwo Polski, a dziewczęta z SP 21 Płock zajęły trzecie miejsce w kraju.

Płock - sport.pl również na facebooku! Polub nas i bądź z informacjami na bieżąco! "

Wielki finał krajowy odbył się w dniach 26-29 maja na terenie Gdańska i Sopotu, a mecze o miejsca na podium rozegrane zostały w jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce - Ergo Arenie.

W zawodach zmierzyli się ze sobą najlepsi młodzi koszykarze i koszykarki w Polsce - mistrzowie i mistrzynie szesnastu województw. Łącznie blisko 400 zawodników i zawodniczek reprezentujących 32 zespoły - szesnaście w kategorii chłopców i tyle samo w kategorii dziewcząt. Mecze odbywały się na ośmiu obiektach sportowych i szkolnych w Gdańsku i Sopocie. W sumie rozegrano aż 136 spotkań.

Drużyna dziewcząt z SP 21 Płock w meczu o 3. miejsce zwyciężyła z SP 3 z Działdowa 31:27. Aby pojawić się w finale krajowym płocczanki musiały pokonać kilka szczebli rozgrywek. W całym województwie mazowieckim w turnieju wzięło udział 3324 zawodniczek z 279 szkół. Dziewczęta z SP 21 Płock okazały się najlepsze i to one reprezentowały swoje województwo w finale krajowym, ostatecznie zajmując trzecie miejsce w Polsce.

W kategorii dziewcząt, w finale krajowym, triumfował zespół z województwa śląskiego - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Sosnowca, która pokonała zawodniczki ze Szkoły Podstawowej nr 60 z Bydgoszczy 42:27.

Podczas turnieju nie brakowało emocji. Wszystkie drużyny z wielkim zaangażowaniem walczyły o tytuł Mistrza Kraju i pokazały swoje umiejętności, pasję i wolę walki. Uczestnicy udowodnili, że Polska ma realne koszykarskie zaplecze, które w przyszłości może skutkować sukcesami na światowych arenach.

Drużyna, która zdobyła pierwsze miejsce otrzymała nagrodę 10 tys. zł na sprzęt sportowy. Zespół, który zajął drugie miejsce otrzymał nagrodę o wartości 7 tys. zł, a na brązowych medalistów czekał voucher na kwotę 5 tys. zł.

Ponadto drużyny, które znalazły się na podium otrzymały medale i puchary oraz pamiątkowe dyplomy i gadżety z rąk ambasadora programu, legendy koszykówki - Adama Wójcika. W ceremonii zakończenia udział wzięli także przedstawiciel Grupy ENERGA, Główny Sekretarz Szkolnego Związku Sportowego, koszykarz Energa Czarni Słupsk - Zbigniew Białek oraz koszykarka Energa Katarzynki Toruń - reprezentantka Polski Emilia Tłumak.

Nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników finału krajowego ENERGA Basket Cup była możliwość obejrzenia z trybun trzeciego finałowego meczu zawodowej ligi koszykówki mężczyzn.

W tegorocznej edycji programu ENERGA Basket Cup wzięła udział rekordowa liczba uczestników - ok. 78 tys. dzieci z ponad 6,6 tys. szkół (w trzech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 225 tys. zawodników i zawodniczek z całej Polski). Rozgrywki toczyły się od września 2011 r. do maja 2012 r. Turniej ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu Grupa ENERGA.