NBA. Gortat wyrównał rekord bloków, Suns wygrali z Raptors

Marcin Gortat rzucił 15 punktów, miał osiem zbiórek i pięć bloków (wyrównał rekord) w wygranym przez Phoenix Suns meczu z Toronto Raptors (114:106). Mimo zwycięstwa zespół z Arizony nadal jest w trudnej sytuacji w walce o play-off, bo w swoich meczach zwyciężyli rywale Suns do ósmego miejsca na zachodzie.
Zaledwie 20 godzin po niesamowitym, zakończonym trzema dogrywkami i porażką Suns spotkaniu z Los Angeles Lakers koszykarze z Arizony musieli stoczyć kolejny ciężki bój. Dla Suns każdy mecz jest meczem o play-off, zawodnicy zdawali sobie sprawę, że z trzecią najsłabszą drużyną Konferencji Wschodniej także muszą zagrać na sto procent swoich możliwości.

Trener Alvin Gentry starał się oszczędzać najbardziej zmęczonych koszykarzy. Przecież dzień wcześniej Frye i Gortat zagrali grubo powyżej 50 minut, a ponad 40 minut grali weterani -Steve Nash i Grant Hill. Porządek w rotacji zaburzył uraz Mickaela Pietrusa (najprawdopodobniej skręcił kolano) oraz to, że rozchorował się Hill. Koszykarz jeszcze przed zakończeniem pierwszej kwarty z objawami grypy udał się do szatni. Gentrz musiał sięgać po głębsze rezerwy.

Suns długo nie mogli sobie poradzić z Raptors. Zespół z Toronto był wypoczęty i grał skutecznie, momentami osiągał nawet ponad dziesięciopunktową przewagę. Tak było przez trzy kwarty. W czwartej Suns zaczęli lepiej bronić, Brooks i Nash, których Gentry wystawił obok siebie, zdobywali kolejne punkty, ale ważną postacią był też Marcin Gortat.

Polak na półtorej minuty przed końcem wykorzystał świetne podanie Nasha, trafił spod kosza i dał Suns dwupunktowe prowadzenie. Po chwili zablokował pod własnym koszem DeMara DeRozana, a niespełna minutę przed końcem świetnie podał na obwód do Brooksa, który trafił za trzy. Suns powiększyli przewagę do pięciu punktów, Raptors nie byli już w stanie tych strat zniwelować. Grający bardzo dobry mecz Andrea Bargniani (27 punktów), w ostatnich dwóch minutach dwa razy spudłował.

Gortat znów zagrał solidny mecz, po raz kolejny był ważnym graczem Suns w końcówce. Zdobył 15 punktów (6/9 z gry, 3/4 z wolnych), miał osiem zbiórek (najwięcej w zespole), a także aż pięć bloków. To drugi mecz w karierze Gortata, gdy aż pięciokrotnie blokuje rzuty rywali - wcześniej udało mu się to jako zawodnikowi Orlando Magic w grudniu 2008 roku w spotkaniu przeciwko Utah Jazz. W środę na bloki Gortata nadziewali się kolejno: Reggie Evans, Leonardo Barbosa, Ed Davis, Andrea Bargniani oraz DeRozan.

Liderem Suns był Brooks, który rzucił 25 punktów i miał osiem asyst, 16 punktów i osiem asyst dołożył Steve Nash.

Suns mimo zwycięstwa nadal są w trudnej sytuacji w walce o play-off. Z bilansem 36-34 zajmują dziesiąte miejsce na zachodzie, a będący przed nimi Houston Rockets (38-34) i Mepmhis Grizzlies (40-32) wygrali swoje mecze. Rockets po niezwykle ofensywnym meczu zwyciężyli Golden State Warriors (131:112), a Grizzlies wywieźli niezwykle cenne zwycięstwo z Bostonu (90:87).

Suns w piątek zagrają u siebie z New Orleans Hornets.

Phoenix Suns - Toronto Raptors 114:106. Kwarty: 26:32, 29:29, 31:25, 28:20. Suns: Nash 16 (1), Frye 14 (2), Carter 13 (3), Lopez 8, Hill 0 oraz Brooks 25 (4), Gortat 15, Dudley 13 (2), Childress 4, Warrick 4, Dowdell 2, Pietrus 0. Toronto: Bargnani 27 (1), DeRozan 19, J. Johnson 8, A. Johnson 6, Calderon 6 oraz Barbosa 14 (2), Weems 12, Bayless 7, Davis 7, Evans 0.