NBA. Beach Boys upokorzyli Orlando Magic

Dwayne Wade zdobył 26 punktów i poprowadził Miami Heat do wysokiego zwycięstwa w derbach Florydy nad Orlando Magic 96:70. Marcin Gortat miał siedem zbiórek i dwa punkty.
Dla Heat był to pierwszy mecz przed własną publicznością w tym sezonie i biletów na to spotkanie nie było już dawno. Choć w dwóch pierwszych meczach nowi Heat z LeBronem Jamesem, Dwaynem Wadem i Chrisem Boshem nie zachwycili (porażka w Bostonie i zwycięstwo nad słabymi 76ers), w piątek udowodnili, że w tym sezonie będzie ich piekielnie ciężko zatrzymać.

Magic w grze utrzymywali się tylko przez pierwsze 24 minuty póki Dwight Howard dominował w ataku i nie miał problemów z faulami. Heat, którzy nie mają bezpośredniej odpowiedzi na środkowego Magic, starali wypychać go spod kosza i zmuszać do rzutów z kilku metrów, ale Howard nawet z dalszej odległości nie zawodził. Do przerwy rzucił 19 punktów, ale Magic przegrywali 45:51.

Trzecią kwartę Heat zaczęli od mocnego uderzenia, a w zasadzie nokautującego ciosu - gospodarze wygrali początek trzeciej części meczu 14:0 - najpierw za trzy trafiali James (raz) i Wade (dwa razy), a później ten pierwszy wziął sprawy w swoje ręce - napędzał kontry, asystował. Magic nie byli w stanie się podnieść, a na domiar złego szybko czwarte i piąte przewinienie złapał Howard i trener Stan Van Gundy musiał szukać innych rozwiązań pod koszem. Jeszcze przed końcem trzeciej kwarty po punktach Wade'a w kontrataku Heat odskoczyli na 24 punkty (79:55). Magic w ostatnich 12 minutach strat nie byli w stanie odrobić.

Wielka trójka z South Beach, choć widać, że nie jest jeszcze zgrana i skuteczna, już zaczyna rozstawiać rywali po kątach. Wade po raz drugi z rzędu był najlepszym strzelcem zespołu - rzucił 26 punktów. James pokazał jak wszechstronnym jest graczem - 15 punktów, 7 asyst i 6 zbiórek to jego dorobek w ciągu 30 minut gry. Chris Bosh dorzucił 11 punktów i 10 zbiórek.

Magic po stracie Howarda nie mieli żadnych argumentów w walce z Heat. Lider zespołu z Orlando po 19 punktach w pierwszej połowie, po przerwie nie trafił ani razu. Fatalnie zagrali Rashard Lewis (0/9 z gry) oraz Quentin Richardson (0/5 z gry), zawiódł też Vince Carter, który zdobył tylko cztery punkty. Magic, najczęściej rzucający za trzy zespół NBA, tym razem z dystansu strzelał ślepakami - koszykarze trenera Van Gundy'ego trafili tylko cztery z 24 rzutów za trzy. Rywale wykorzystali dziewięć z 18 prób.

Gortat solidny

Marcin Gortat z Heat zagrał 14 minut. Polak wszedł na parkiet w drugiej kwarcie i już chwilę później zdobył swoje pierwsze punkty w meczu, gdy wykorzystał dwa rzuty wolne. Do jego gry nie można mieć większych zastrzeżeń - bronił solidnie, pomagał przy przekazaniu zawodników, stawiał dobre zasłony. W ataku nie błyszczał, bo nie miał możliwości - ani razu nie dostał piłki bliżej kosza, nawet gdy mecz był już rozstrzygnięty. W sumie zdobył dwa punkty, miał siedem zbiórek oraz przechwyt, blok i stratę.

James ukarany za bieganie

Latem NBA zmieniła przepisy i nakazała sędziom karanie koszykarzy faulami technicznymi za agresywne gesty (np. machanie pięścią w powietrzu), demonstracyjne okazywanie niezadowolenia z decyzji sędziego (np. unoszenia rąk w górę czy uderzania się w przedramię, aby pokazać faul rywala), podbieganie do arbitra, żeby skrytykować jego decyzję lub przesadne dociekanie jej uzasadnienia.

W trzeciej kwarcie meczu z Magic LeBron James próbował wybić piłkę Richardsonowi, ale zdaniem sędziego faulował. James odbiegł "z miejsca zdarzenia" w kierunku linii środkowej, w tym momencie arbiter odgwizdał przewinienie techniczne. Nie gestykulował, nie okazywał zbytnio emocji - po prostu dynamicznie odbiegł kilka metrów po odgwizdaniu faulu. Sędzia jednak nie miał wątpliwości, że MVP poprzedniego sezonu, złamał obowiązujące obecnie przepisy. Z trybun mecz oglądał komisarz ligi David Stern.