Koszykówka. Polska lepsza od Portugalii. Udało się odbudować morale

Reprezentacja koszykarzy pokonała 86:64 w Bydgoszczy Portugalię - najsłabszy zespół grupy C eliminacji mistrzostw Europy. Relacja korespondentów Sport.pl z hali w Bydgoszczy.

Tak relacjonowaliśmy na żywo mecz Polska - Portugalia ?

Mecz z Portugalią, a konkretnie przekonujące zwycięstwo, miało przede wszystkim odbudować morale Polaków po wpadce w Gruzji. Udało się. Pięciotysięczna publiczność w Łuczniczce przywitała koszykarzy gorąco, a ci odwdzięczyli się kibicom ochotą do gry, zbiórkami i kanonadą z dystansu.

Wszystko to jednak na tle słabych Portugalczyków, najniższego zespołu w grupie, którego koszykarze chwilami bali się samej obecności Marcina Gortata pod koszem. Goście zaczęli od kilka kompromitujących na tym poziomie akcji, ale kiedy w drugiej zaczęli trafiać za trzy, Polacy mieli problem.

Prowadzenia jednak nie stracili, bo wcześniej błyskotliwy Maciej Lampe, lepszy niż w Gruzji Marcin Gortat, skuteczni z dystansu Thomas Kelati i Dardan Berisha, a także rozsądnie prowadzący grę Łukasz Koszarek doprowadzili do stanu 31:15 w 15. minucie. Dopiero wtedy gra się na moment zacięła.

Portugalczycy w drugiej kwarcie trafili aż sześć razy i nie pozwolili uciec Polakom. Biało-czerwoni, kiedy sami nie trafiali za trzy, mieli problem z dograniem piłki do wysokich, którzy powinni wykorzystywać przewagę wzrostu. Z 44 punktów w pierwszej połowie, tylko 12 zostało zdobytych z pola trzech sekund.

W drugiej połowie Polacy przewagę powiększyli, choć nie dzięki punktom spod kosza, a niebywałej skuteczności z dystansu - trafili 12 z pierwszych 19 rzutów w meczu, w sumie 13 z 25. Dobrze dzielili się piłką, mieli aż 21 asyst. Najwięcej - dziewięć - rozdał Koszarek, który jest w lepszej formie niż Krzysztof Szubarga.

W jakiej formie są Polacy? Prawdopodobnie najłatwiejszy mecz eliminacji nie dał na to pytanie odpowiedzi. Powinno je dać niedzielne wyjazdowe spotkanie z Bułgarią - uczestnikiem ostatnich ME. W czwartek Bułgarzy pauzowali, ale w poniedziałek wygrali ośmioma punktami w Portugalii.

Rywalizacja w grupie C będzie zacięta - pogromcy Polaków Gruzini przegrali w czwartek 64:74 w Belgii.

Polska - Portugalia 86:64.

Kwarty: 19:10, 25:23, 22:15, 20:16. Polska: Gortat 19, Lampe 14 (3), Kelati 13 (2), Chyliński 8 (2), Szubarga 0 oraz Koszarek 12 (2), Berisha 12 (4), Hrycaniuk 4, Dylewicz 2, Majewski 2. Najwięcej dla Portugalii: Silva 12.

Na przyszłoroczne ME na Litwie awansują zwycięzcy trzech grup i dwie drużyny z najlepszym bilansem z drugich miejsc.